Ransomware Scarab u 12,5 miliona spam emailova poslatih za samo šest sati
Opisi virusa, 28.11.2017, 02:00 AM
U toku je velika spam email kampanja za koju je angažovana najveća spam bot mreža u svetu, bot mreža Necurs, koja na email adrese korisnika širom sveta za sat vremena pošalje oko 2 miliona emailova i koja sada preko spam emailova širi novi ransomware.
Necurs koji je prethodno distribuirao bankarskog trojanca Dridex, bankarskog trojanca Trickbot, ransomware Locky i ransomware Jaff, sada širi novu verziju ransomwarea Scarab.
Necurs je naistaknutiji pošiljalac spam emailova, sa pet do šest miliona inficiranih računara mesečno, i odgovoran je za najveće kampanje distribucije pojedinačnih malvera.
Scarab je relativno nov ransomware koji je prvi put primećen u junu ove godine. Njegov kod je baziran na proof-of-concept ransomwareu "HiddenTear".
Prema izveštaju koji je objavila firma Forcepoint, velika spam kampanja distribucije ransomwarea Scarab započela je 23. novembra, i za samo šest sati poslato je 12,5 miliona emailova sa ovim ransomwareom.
Spam emailovi sadrže maliciozni VBScript downloader koji je kompresovan sa 7zip, i koji preuzima krajnji payload. Emailovi su naslovljeni sa "Scanned from Lexmark", "Scanned from Epson", "Scanned from HP" ili "Scanned from Canon".
Payload je najnovija verzija ransomwarea Scarab koji ne menja nazive fajlova koje šifruje, već šifrovanim fajlovima samo dodaje novu ekstenziju - ".[[email protected]].scarab".
Kada završi sa kriptovanjem, ransomware prikazuje obaveštenje koje se nalazi u TXT fajlu nazvanom "IF YOU WANT TO GET ALL YOUR FILES BACK, PLEASE READ THIS.TXT", koji se nalazi u svakom folderu u kome se nalaze šifrovani fajlovi.
U poruci koju ransomware ostavlja u folderima sa šifrovanim fajlovima nije navedena tačna suma koju traže sajber kriminalci, već se kaže da cena zavisi od toga koliko će brzo žrtve kontaktirati autore ransomwarea.
Scarab nudi besplatno dešifrovanje tri fajla po izboru žrtava da bi se one uverile da je dešifrovanje moguće.
Najbolji način da se zaštitite od ovakve infekcije je da budete oprezni sa dokumentima poslatim preko emailova koje niste očekivali, i da nikada ne otvarate linkove u takvim dokumentima ako niste proverili izvor.
Kopije važnih fajlova čuvajte na sigurnom, na nekom uređaju koji nije povezan sa računarom a računar zaštite pouzdanim antivirusom.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade