Ransomware Merry Christmas inficira računare malverom DiamondFox koji krade lozinke
Opisi virusa, 10.01.2017, 11:30 AM
Nove verzije ransomwarea "Merry Christmas" poznatog i pod nazivom "Merry X-Mas", inficiraju računare i malverom Diamond Fox, koga kriminalci koriste za prikupljanje podataka sa inficiranih računara, kao što su lozinke i druge poverljive informacije.
Ransomware Merry Christmas otkriven je 4. januara. Za širenje ransomwarea korišćeni su spam emailovi sa linkom za maliciozni dokument koji je predstavljen kao žalba potrošača Federalnoj trgovinskoj komisiji (FTC). Ovi emailovi su tvrdili da je kompanija na koju se žalio potrošač prekršila CCPA, Zakon o zaštiti kredita potrošača. U emailovima je bio link za dokument koji sadrži žalbu.
Pažljiviji korisnici mogli su da primete da email dolazi sa nepostojećeg domena ftc.gov.uk. FTC je američka a ne britanska organizacija.
Oni koji bi kliknuli na link, preuzimali su zip fajl sa fajlom complaint.pdf.exe. Korisnicima ovaj fajl može izgledati kao legitimni PDF fajl. Međutim, ako ga otvore pokrenuće proces enkripcije.
Zbog toga što ransomware koristi Božić kao temu, mnogi su mislili da je ovaj ransomware kratkog veka. Ali malver je iznenadio - posle prvog usledio je još jedan talas infekcija, nekoliko dana posle prvog.
Ovog puta, ransomware je koristio drugačije obaveštenje o otkupnini ali i tematika spam emailova je bila drugačija. Ipak, i ovi emailovi sadržali su linkove za preuzimanje fajla sa servera koji je pod kontrolom kriminalaca.
Drugi talas napada poklopio se sa Božićem pravoslavnih hrišćana koji slave po julijanskom kalendaru.
Verzija ransomwarea koja je širena u drugom talasu inficirala je računare DiamondFoxom, modularnim malverom koji se trenutno prodaje na Dark Webu.
DiamondFox sadrži komponente za pretvaranje inficiranih računara u DDoS botove, komponente za krađu podataka o kreditnim karticama iz PoS sistema, komponente za krađu lozinki iz browsera, komponente za otvaranje RDP (remote desktop) konekcija i mnoge druge.
Merry Christmas nije prvi ransomware koji računare inficira drugim malverom. Prošlog leta, stručnjaci kompanije Kaspersky Lab otkrili su verzije ransomwarea Shade (Troldesh) koji je preuzimao Teamspy RAT da bi mogao da proceni inficirani računar i eventualno zatraži veću otkupninu za otključavanje fajlova.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade