PowerGhost: Novi majner koji isključivo napada firme širom sveta
Opisi virusa, 31.07.2018, 10:00 AM

Istraživači kompanije Kaspersky Lab otkrili su novi malver za rudarenje kriptovaluta, nazvan PowerGhost, koji je pogodio korporativne mreže u nekoliko regiona, uglavnom u Latinskoj Americi.
Sajber kriminalci sve više koriste majnere u ciljanim napadima. Kompanije, koje su ciljevi tih napada, suočavaju se sa velikim problemima jer majneri sabotiraju i usporavaju njihove računarske mreže, nanoseći štetu poslovnim procesima i ugrožavajući njihove prihode.
Majneri kriptovaluta trenutno su najaktuelnija tema kada je reč o sajber bezbednosti. Zlonamerni majneri prave profit na račun korisnika, unovčavajući rad njihovih uređaja bez njihovog znanja. Ova pretnja je eskalirala u poslednje vreme, i svrgnula ransomware sa trona najopasnijih i najraširenijih malicioznih programa, pokazalo je istraživanje kompanije Kaspersky Lab.
Međutim, pojavljivanje PowerGhost manjera dodalo je novu dimenziju ovom trendu. Ono je dokaz da sajber kriminalci, sve više koriste svoje majnere u ciljanim napadima kako bi zaradili više novca.
PowerGhost se širi unutar korporativnih mreža, inficirajući i radne stanice i servere. Do sada su glavne žrtve ovog napada bile korporativni korisnici u Brazilu, Kolumbiji, Indiji i Turskoj. Interesantno je da PowerGhost koristi više “fileless” tehnika da bi napravio diskretno uporište u korporativnim mrežama. To znači da se majner ne skladišti direktno na disku, što proces detekcije i sanacije čini kompleksnijim.
Uređaji se mogu inficirati daljinski, putem exploita ili alata za daljinsku administraciju. Kada je uređaj inficiran, majner se preuzima i pokreće i to bez skladištenja na hard disku. Nakon obavljenog procesa instalacije, sajber kriminalci mogu podesiti da se malver automatski ažurira, proširi unutar mreže i pokrene proces rudarenja.
“PowerGhost napada kompanije da bi instalirao majner, što izaziva brojne nove brige u vezi softvera za rudarenje kriptovaluta. Majner koji smo ispitali pokazuje da napadi na korisnike nisu dovoljni i da su sajber kriminalci sada usmerili svoju pažnju ka kompanijama. I upravo to čini rudarenje kriptovaluta pretnjom za čitavu poslovnu zajednicu", rekao je Vladas Bulavas, analitičar malvera u kompaniji Kaspersky Lab.
Proizvodi kompanije Kaspersky Lab detektuju majner i njegove komponente kao: PDM:Trojan.Win32.Generic, PDM:Exploit.Win32.Generic, HEUR:Trojan.Win32.Generic, i not-a-virus:HEUR:RiskTool.Win32.BitMiner.gen.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade