Otkrivene nove verzije ransomwarea Critroni

Opisi virusa, 28.01.2015, 00:30 AM

Otkrivene nove verzije ransomwarea Critroni

Istraživači kompanije Trend Micro otkrili su nove verzije ransomwarea Critroni, koji je poznat i pod nazivom CBT-Locker, koje žrtvama nude duži rok za plaćanje otkupa u odnosu na ranije verzije malvera, kao i besplatno dešifrovanje fajlova.

Prethodne verzije malvera zahtevale su od žrtava da otkup plate u roku od 72 sata, ucenjujući ih da će po isteku tog roka dešifrovanje fajlova biti skuplje. Pored toga, besplatno probno dešifrovanje fajlova nije postojalo u prethodnim verzijama. Inače, iza te “velikodušne” ponude se krije pokušaj kriminalaca da uvere žrtve da će povratiti svoje fajlove ako plate otkup.

Kod novih verzija malvera, otkrivenih u januaru ove godine, rok za plaćanje otkupa je produžen na 96 sati, bez mogućnosti odlaganja, a moguće je besplatno dešifrovati pet fajlova po izboru korisnika.

Po svemu sudeći, novi pristup malvera je u funkciji povećavanja broja onih koji će platiti otkup.

Ovaj pristup je ranije viđen kod malvera CoinVault, podsećaju iz kompanije Trend Micro. Međutim, CBT Locker nudi i više od malvera CoinVault - umesto jednog, žrtva može da izabere pet fajlova za dešifrovanje.

Ipak, postoji i druga strana medalje. Otkup je povećan na 3 bitcoina, čija je trenutna vrednost oko 700 dolara. U julu prošle godine, CBT Locker je od žrtava tražio 0,2 bitcoina (46 dolara).

Novi uzorci malvera otkrivaju i druge novine. Poruke koje prikazuje malver su lokalizovane, tako da tekst poruke osim na engleskom, može biti i na nemačkom, holandskom i italijanskom.

Malver se širi preko email poruka napisanih na različitim jezicima koje su predstavljene kao važna obaveštenja. Ove poruke sadrže malver downloader, koji je dvostruko arhiviran. Kada je taj fajl izvršen, on preuzima Critroni sa kompromitovanog sajta u Francuskoj.

Istraživači veruju da se maliciozni emailovi automatski šalju sa sistema koji su deo spam bot mreže Cutwail.

Da bi ste izbegli infekciju računara ovim malverom, proveravajte adresu pošiljaoca emaila koji izgleda sumnjivo i ne otvarajte fajlove nepoznatog porekla.

Kriminalcima koji šire ovakve malvere ne treba plaćati kako ih ne bi ohrabrivali da nastave sa ovakim prevarama. Redovan backup fajlova, barem onih najvažnijih, je jedini ispravan način za oporavak fajlova u slučaju infekcije računara nekim ovakvim malverom.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje