Otkrivena nova verzija čuvenog bankarskog trojanca Kronos
Opisi virusa, 25.07.2018, 09:30 AM

Istraživači iz kompanije Proofpoint primetili su novu verziju starog bankarskog trojanca Kronos koji je bio na vrhuncu još 2014. godine.
Nova verzija Kronosa prvi put je primećena u aprilu ove godine. Ipak, distribucija trojanca je zapravo započela krajem juna, kada su istraživači počeli da otkrivaju maliciozni spam i exploit alate koji isporučuju ovu novu verziju malvera.
Istraživači Proofpointa primetili su tri kampanje usmerene protiv korisnika 5 nemačkih i 13 japanskih banaka, i korisnika u Poljskoj i jednu probnu kampanju na sajtu za preuzimanje softvera.
Malver koji se koristi u ovim kampanjama nije originalni Kronos, već malver koji je dobio nekoliko ispravki u odnosu na izdanje iz 2014. godine. Istraživači Proofpointa kažu da ima velikih preklapanja kodova iz 2018. i 2014. Ipak, ima i razlika, a glavna je u tome što izdanje iz 2018. godine koristi C&C kontrolne panele hostovane na Toru.
Istraživači kažu da je istovremeno kada se ova nova verzija Kronosa počela pojavljivati na njihovom radaru, autor malvera je počeo da reklamira novog bankarskog trojanca na hakerskim forumima, koga je nazvao Osiris.
Istraživači Proofpointa nisu uspeli da dođu do uzorka novog malicioznog programa nazvanog Osiris, ali kažu da je oglas savršeno opisao izdanje Kronosa iz 2018.
Najveći pokazatelj da je reč o istom malveru je to što autor ovog novog trojanca tvrdi da je njegov trojanac veličine 350 KB, što je skoro identično veličini (351 KB) koju je imala verzija Kronosa otkrivena u aprilu 2018. Slučajno ili ne, taj uzorak je nazvan os.exe, verovatno od Osirisa, iako to nije potvrđeno.
Istraživač Markus Hačins (poznat na internetu kao MalwareTech) trenutno se u SAD suočava sa optužbama da je odgovoran za razvoj Kronos bankarskog trojanca, verzije koja se pojavila 2014. godine.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade