Otkriven novi malver za Mac OS X sisteme koji se širi kao program za konvertovanje dokumenata
Opisi virusa, 07.07.2016, 08:30 AM
Stručnjaci kompanije Bitdefender otkrili su novi, veoma opasni malver koji je nazvan “Eleanor” a koji cilja Mac sisteme.
Eleanor (Backdoor.MAC.Eleanor) otvara vrata na inficiranom sistemu i omogućava hakerima da pristupe sistemu i da urade skoro sve što žele.
Do infekcije dolazi kada korisnik računara preuzme i pokrene program čiji je naziv EasyDoc Converter, koji bi trebalo da konvertuje dokumente prevlačenjem fajlova preko malog prozora.
Međutim, iz Bitdefendera kažu da program to ne radi. On zapravo krišom instalira backdoor koji hakerima omogućava potpun pristup operativnom sistemu. Malver preuzima i pokreće malicioznu skriptu koja instalira tri komponente: Tor Hidden Service, PHP Web Service i Pastebin agent.
Tor servis će automatski povezati inficirani računar na Tor mrežu i generisati .onion domen preko koga napadač može pristupiti sistemu korisnika pomoću browsera.
Preko PHP Web servisa hakeri mogu slati instrukcije kompromitovanom sistemu preko lozinkom zaštićenog kontrolnog panela.
Hakeri mogu upravljati fajlovima, preuzimati ih i otpremati, izvršavati komande i skripte, upravljati bazama podataka, slati emailove, fotografisati i snimati videa pomoću web kamere itd.
Pastebin agent šalje jedinstvenu Tor adresu kompromitovanog računara na Pastebin.com, ali je najpre šifruje. Na ovaj način jedino je oni koji upravljaju malverom mogu dobiti i koristiti da bi se povezali sa računarom.
Iako stručnjaci nisu rekli šta kriminalci rade sa inficiranim sistemima, činjenica je da mogu da urade mnogo toga - da ukradu korisnikove lične i finansijske podatke, da šalju spam i fišing emailove, ucenjuju korisnika, posebno ako malver uspe da napravi inkriminišuće fotografije i video snimke, da koriste računar kao mesto gde će sakriti svoje fajlove itd.
Srećom, program nije potpisan Appelovim sertifikatom pa ga je teško otvoriti, jer po defaultu, Mac OS X ne otvara nepotpisane programe. Ali, ako korisnik želi, on može da otvori program, jer sertifikat nije uključen, pa Apple ne može ni da ga povuče.
Korisnici se mogu zaštititi od ovakvih pretnji - oni moraju biti oprezni kada su u pitanju programi koje preuzimaju, ali i tako što će koristiti sigurnosna rešenja koja bi mogla da detektuju ovakve pretnje.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade