Novi trojanac Spymel koristi digitalne serifikate da ga ne bi otkrili antivirusi
Opisi virusa, 13.01.2016, 01:30 AM
Istraživači iz firme Zscaler otkrili su novog trojanca koji se širi preko spam emailova i koristi digitalne sertifikate da bi inficirao računare i da ga ne bi detektovali antivirusni programi.
Trojanac je nazvan Spymel a do računara koje će pokušati da inficira dolazi kao arhivski fajl u emailovima. Ako se preuzme i dekompresuje, on pokreće izvršenje JavaScript fajla koji preuzima i instalira malver.
Pošto arhivski fajl ne sadrži malver, antivirusni programi ne detektuju ovaj fajl kao opasan. Sam malver koristi digitalni sertifikat koji je verovatno ukraden a koji je izdao DigitCert kompaniji SBO INVEST.
Prvi talas infekcija trojancem Spymel u Zscaleru su primetili početkom decembra prošle godine. Zscaler je o ovome obavestio DigitCert koji je opozvao sertifikat. Čim se to dogodilo, kriminalci koji stoje iza Spymela u roku od dve nedelje su počeli da koriste drugi sertifikat, takođe izdat kompaniji SBO INVEST. I taj sertifikat je opozvan kada je Zscaler obavestio DigitCert.
Inače, trojanac Spymel je klasičan kradljivac informacija koji inficira računare, identifikuje hardverska i softverska podešavanja, kontaktira komandno-kontrolni (C&C) server, i čeka instrukcije o tome šta treba da ukrade.
Spymel može da pravi screenshotove, snima video o dešavanjima na desktopu, beleži kucanje na tastaturi i da ukradene informacije šalje serveru.
Pored toga, Spymel može da deluje i kao payload downloader, da pokreće druge fajlove na sistemu i da samog sebe deinstalira.
Pored toga što koristi digitalne sertifikate da bi se sakrio od antivirusa, Spymel ima još neke trikove u rukavu. Trojanac naime, ima modul nazvan ProtectMe, koji kada se učita, ima mogućnost da spreči korisnika da završi proces malvera pomoću alata kao što su Process Explorer, Task Manager i Process Hacker.
Istraživači Zscalera kažu da je C&C server malvera negde u Nemačkoj, i da je verovatno reč o rentiranom serveru, čiji se pravi vlasnik verovatno nalazi na nekom drugom mestu.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade