Novi malveri za Mac OS, MacSpy i MacRansom, se prodaju na Dark Webu
Opisi virusa, 13.06.2017, 01:30 AM
Dva malvera za Mac, MacRansom i MacSpy, koji su delo jednog čoveka, prodaju se odvojeno na dva Malware-as-a-Service (MaaS) portala Dark Weba. Oba portala pokrenuta su 25. maja. Prvi je nazvan MacSpy i na njemu se rentira istoimeni spyware za Mac, a drugi portal je MacRansom, i na njemu se nudi klasičan Ransomware-as-a-Service. Web sajtovi ne samo da su delo iste osobe, već su skoro identični.
Oba sajta su zatvorenog tipa - potencijalni kupci moraju da kontaktiraju autora malvera preko Protonmail adrese, kako bi se dogovorili o uslovima, objasnili kakve su njihove potrebe i ako se dogovore, dobili probne pakete.
Istraživači iz kompanija AlienVault i Fortinet su upravo to uradili i tako došli do potpuno funkcionalnih uzoraka malvera koje su zatim analizirali, da bi timovi istraživača dve kompanije na kraju došli do istog zaključka: MacRansom i MacSpy su delo neiskusnog kodera koji, iako je napravio dva MaaS portala, nije bio dovoljno vešt i iskusan da napiše kvalitetan kod.
MacSpy dolazi u dve verzije. Jedna je osnovna i besplatna a druga je napredna i njena cena koju kupac mora da plati bitcoinima je nepoznata.
Osnovna verzija MacSpy snima ekran, beleži kucanje na tastaturi, snima zvuk, krade fotografije, istoriju pretrage i preuzetih podataka i komunicira preko Tora. Napredna verzija nudi pronalaženje svih fajlova i podataka na inficiranom računaru. Ona može da šifruje korisnički folder, da omogući pristup email nalogu korisnika i njegovim nalozima na društvenim mrežama i drugo.
Kada je reč o MacRansomu, istraživači kažu da su njegove mane to što autor mora da odobri svakog klijenta, to što se o ceni pregovara, što se svaki primerak ransomwarea posebno radi, čime se dovodi u pitanje svrha pokretanja servisa kao takvog. Ransomware koristi simetričnu enkripciju, sa ključevima koji se nalaze u kodu ransomwarea, što je još jedna njegova mana. Sam autor kaže da njegov ransomware koristi "nesalomljivu enkripciju", ali osim toga nema više detalja na portalu na kome se MacRansom prodaje.
Ransomware koristi dva seta simetričnih ključeva: ReadmeKey i TargetFileKey. Prvi se koristi za dešifrovanje fajla sa porukom o otkupnini i instrukcijama. Drugi ključ se koristi za šifrovanje i dešifrovanje fajlova.
Istraživači iz kompanije Fortinet kažu da šifrovani fajlovi ne mogu biti dešifrovani kada malver završi proces enkripcije, jer se TargetFileKey zamenjuje nasumično izabranim brojem i oslobađa iz memorije programa tako da će biti veliki izazov da se napravi dekriptor ili alat za vraćanje šifrovanih fajlova. Osim toga, malver nema nijednu funkciju za komunikaciju sa komandno-kontrolnim serverom tako da nema dostupne kopije ključa za dešifrovanje fajlova.
Ipak, tehnički je moguće da se povrati TargetFileKey. Jedan od načina bi mogao biti brute-force napad. Modernim procesorima ne bi trebalo mnogo za brute-force 8 bajtova dugog ključa kada je isti ključ korišćen za šifrovanje poznatih fajlova sa predvidljivim sadržajem. Ipak, stručnjaci Fortineta su skeptični u vezi tvrdnje autora malvera da je moguće dešifrovanje preotetih fajlova.
Ni jedan ni drugi malver nisu digitalno potpisani, tako da ako ih potencijalna žrtva preuzme i pokrene, Mac OS će prikazati upozorenje u kome se kaže da je u pitanju program nepoznatog programera.
Istraživači kažu da malveri nisu naročito sofisticirani ali da korektno rade. MacSpy je bolje kodiran malver, ali korisnike Mac računara trebalo bi da plaši ransomware zbog koga mogu zauvek ostati bez svojih važnih fajlova.
Autor malvera savetuje kupcima fizički pristup ciljanom računaru kako bi mogli da krišom instaliraju program i da ga pokrenu.
Korisnicima se zato savetuje da ograniče fizički pristup svojim Mac računarima koji treba da traže lozinku svaki put kada se uključe. Osim toga, korisnici ne bi trebalo da koriste softver nepoznatih i nepouzdanih programera. Backup fajlova je obavezan.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade