Novi malver za pljačku bankomata prodaje se na Dark Webu
Opisi virusa, 18.10.2017, 11:00 AM
Hakovanje bankomata nikad nije bilo lakše.
Da bi hakovali bankomate sajber kriminalci obično iskorišćavaju propuste u hardveru i softveru tako da ih "primoraju" da izbace novac. Stvari međutim postaju jednostavnije: sada svako može da hakuje bankomat za šta je potreban malver koji se može kupiti na internetu.
ATM malver koji je nazvan CutletMaker se pojavio u maju, u oglasu objavljenom na jednom hakerskom forumu. Za malver je tada bilo potrebno izdvojiti oko 5000 dolara vredne Bitcoine, kažu istraživači iz Kaspersky Laba koji su prvi primetili pomenuti post na forumu u kome se reklamira ovaj malver.
Post sadrži i kratak opis i uputstvo za malver koji je dizajniran za napade na različite modele bankomata pomoću API proizvođača,o bez interakcije sa korisnicima bankomata i njihovim podacima.
Drugim rečima, malver ne nanosi štetu korisnicima banaka direktno. On je fokusiran na same bankomate, koje treba naterati da izbace novac bez dozvole.
U uputstvu je spomenut i zloglasni malver za bankomate Tyupkin, koji je Kaspersky Lab analizirao još 2014, a koga je koristila internacionalna grupa sajber kriminalaca za izvođenje Jackpoint napada od kog su zaradili milione inficirajući bankomate širom Evrope.
Paket koji se prodavao za 5000 dolara sadržao je CutletMaker, ATM malver koji je glavni element, Stimulator, aplikaciju koja prikuplja informacije o keš kasetama bankomata, i c0decalc aplikaciju koja generiše lozinku za malver.
Istraživači iz Kaspersky Laba kažu da je za pljačku bankomata pomoću malvera CutletMaker potrebno dvoje ljudi, koji moraju imati pristup USB portu bankomata na koji treba povezati potreban hardver i zatim pokrenuti malver.
Oglas za CutletMaker ATM malver najpre se pojavio na AlphaBay marketu na Dark Webu, koga je FBI zatvorio u julu. Sada se malver prodaje na namenskom sajtu, ATMjackpot, doduše, sa manjim izmenama u odnosu na verziju koja je reklamirana na AlphaBay. Nova verzija i jeftinija, i za nju autor malvera traži oko 1500 dolara.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade