Novi malver koji je zarazio 1500 POS uređaja širom sveta je možda poreklom iz Srbije
Opisi virusa, 26.05.2014, 10:00 AM
Poslednjih meseci primetno je da se autori malvera sve više okreću razvoju i unapređenju malicioznih programa koji ciljaju na POS (Point-Of-Sale) uređaje, koji omogućavaju plaćanje roba i usluga platnim karticama. Zbog nedostatka adekvatnih bezbednosnih mera, POS sistemi su postali privlačna meta za sajber kriminalce i autore malvera.
Najnoviji malver koji cilja na POS terminale a koga su otkrili istraživači firme IntelCrawler čije je sedište u Los Anđelesu, do sada je inficirao skoro 1500 POS terminala, računovodstvenih sistema i upravljačkih platformi maloprodaja u 36 zemalja širom sveta.
Inficirani sistemi zajedno čine bot mrežu koju su stručnjaci firme IntelCrawler nazvali “Nemanja botnet”. Istraživači veruju da bi kriminalci koji su organizatori ove operacije mogli biti iz Srbije.
Da bi inficirali nove sisteme operateri bot mreže kobinuju nekoliko metoda napada - drive-by download i kanale za daljinsku administraciju, kažu istraživači.
IntelCrawler je otkrio bot mrežu Nemanja u martu ove godine.
Bot mreža Nemanja uključuje 1478 inficiranih sistema u malim preduzećima i prodavnicama, u zemljama sa većine kontinenata. Malver je otkriven u Argentini, Austriji, Bangladešu, Belgiji, Brazilu, Čileu, Češkoj Republici, Danskoj, Estoniji, Francuskoj, Nemačkoj, Hong Kongu, Indiji, Indoneziji, Izraelu, Italiji, Japanu, Holandiji, Novom Zelandu, Poljskoj, Portugaliji, Južnoafričkoj Republici, Španiji, Švajcarskoj, Tajvanu, Turskoj, Urugvaju, Venecueli, Zambiji, Rusiji, Meksiku, Kini, Kanadi, Australiji i SAD.
Analiza bot mreže Nemanja otkrila je istraživačima da kompromitovani sistemi koriste najrazličitije POS i knjigovodstvene programe i softver za upravljanje u prodavnicama. Istraživači su do sada identifikovali najmanje 25 takvih softvera koje koriste zaraženi sistemi.
To ne znači da su ovi programi konkretno ranjivi ili nebezbedni za dalju upotrebu, već njihova infekcija pokazuje da je POS malver Nemanja dizajniran da radi sa različitim programima.
Malver je osposobljen da prikuplja podatke o platnim karticama, ali je opremeljen i keylogging funkcionalnošću koja mu omogućava da presreće podatke kao što su korisnička imena i lozinke koje omogućavaju napadačima pristup drugim sistemima i bazama podataka koje sadrže podatke koji su u vezi plaćanja, kao i lične informacije.
Stručnjaci iz InterCrawler-a za narednih nekoliko godina predviđaju porast broja incidenata sa kompromitovanjem podataka u trgovinama i malim preduzećima, kao i pojavu novih vrsta specifičnih malicioznih programa koji ciljaju na sisteme i kase u maloprodajama.
Oni predviđaju i da ćemo vrlo uskoro videti moderne POS malvere koji će kao moduli biti ugrađeni u maliciozne alate za daljinski pristup (RAT, Remote Access Tool) ili druge trojanske programe i korišćeni zajedno sa drugim komponentama modernih malvera.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade