Microsoft upozorio na novi ransomware Zcryptor
Opisi virusa, 30.05.2016, 00:30 AM
Microsoftov centar za zaštitu od malvera upozorio je korisnike na novi ransomware nazvan Zcryptor koji se ponaša kao crv koji se kopira na prenosne diskove u nadi da će oni u nekom trenutku biti povezani sa drugim sistemom i da će se tako infekcija širiti.
Za širenje ovog malvera sajber kriminalci koriste spam emailove, makro malvere ili downloadere koji su predstavljeni kao installer, najčešće za Flash Player.
Kada žrtva instalira lažno ažuriranje za Adobe Flash ili omogući Office fajlu da pokrene makroe, ransomware Zcryptor je instaliran na računaru. Pre nego što počne da šifruje fajlove, Zcryptor nizom unosa u registru obezbeđuje svoje pokretanje svaki put kada se računar ponovo uključi.
Zcryptor šifruje 88 različitih vrsta fajlova, mada neki istraživači kažu da su analizirali uzorke koji šifruju još četrdesetak vrsta fajlova, što znači da autori ransomwarea još uvek dodaju novi kod i razvijaju malver.
Ono po čemu je ovaj ransomware jedinstven je njegovo ponašanje koje je tipično za kompjuterske crve, što znači da se ovaj ransomware širi na ciljeve u blizini. Drugim rečima, on ostavlja svoje kopije na prenosnim uređajima, čineći upotrebu USB memorijskih stikova veoma rizičnom.
Sve ostalo je manje-više već viđeno kod drugih ransomwarea - malver žrtvama prikazuje prepoznatljivo obaveštenje o tome šta se dogodilo fajlovima na računaru. Nazivu fajlova koje šifruje ransomware dodaje se ekstenzija .zcrypt, po kojoj je ovaj malver i dobio ime.
Kao i uvek kada su u pitanju ransomwarei, korisnicima se savetuje da redovno prave backup svojih važnih fajlova i da backupove čuvaju odvojeno od sistema koji svakodnevno koriste.
Ako dođe do infekcije ovim ransomwareom, imajte na umu da je svaki USB stik ili drugi prenosni disk koji je priključen na sistem takođe inficiran, i da bi ga trebalo očistiti pre ponovne upotrebe.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade