Malver TrickBot greškom upozorava žrtve da su zaražene
Opisi virusa, 14.07.2020, 11:00 AM
Zloglasni malver TrickBot greškom upozorava žrtve da su zaražene i da treba da se obrate svom administratoru.
TrickBot se najčešće širi preko zlonamerne neželjene pošte. Kada se instalira, malver će se tiho pokrenuti na računaru žrtve i zatim početi da preuzima različite module koji obavljaju različite zadatke na zaraženom računaru.
Ovi moduli omogućavaju malveru da krade Active Directory Services bazu podataka domena, prikuplja lozinke i kolačiće veb pregledača, krade OpenSSH ključeve i širi se lateralno kroz mrežu.
Da stvar bude još gora, poznato je da TrickBot pruža pristup operaterima ransomwarea kao što su Ryuk i Conti.
Međutim, autori malvera nedavno su počeli da distribuiraju testnu verziju modula grabber.dll koji služi za krađu lozinki.
Kada se učita, ovaj modul prikazuje upozorenje u podrazumevanom pregledaču, u kojem se navodi da program prikuplja informacije i da žrtva treba da kontaktira svog administratora sistema.
UPOZORENJE
Ovu poruku vidite zato što je program nazvan grabber prikupio neke informacije iz vašeg pregledača.
Ako ne znate šta se dešava, vreme je da počnete da se brinete.
Molimo pitajte svog administratora sistema za detalje.
Ovo upozorenje video je pre više od dve nedelje jedan korisnik Reddita: “Firefox me upozorava na program koji se zove grabber. Šta je to i šta treba da radim?”, pitao je korisnik Reddita.
Grabber.dll je TrickBotov modul za krađu lozinki i kolačića koji prikuplja sačuvane lozinke i kolačiće iz Chromea, Edgea, Internet Explorera i Firefoxa. Ove ukradene lozinke i kolačići mogu se zatim koristiti za prijavu na naloge žrtve.
Vitali Kremez iz Advanced Intela rekao je BleepingComputeru da je ovaj modul delo programera TrickBota, pošto je “kodiran na isti način” kao i drugi moduli. On smatra da su oni testirali novu verziju i zaboravili da uklone modul.
Kemez savetuje onima koji vide ovo upozorenje da odmah isključe računar sa mreže i da ga skeniraju antivirusnim softverom.
Kada očiste računar, žrtve treba da promene lozinke za sve sajtove, posebno one koje su sačuvane u pregledaču ili one sa kojima su se u skorije vreme prijavili iz pregledača.
Ako je reč o korporativnoj mreži, i drugi računari mogu biti ugroženi, pa bi trebalo sprovesti detaljnu istragu.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade