Malver GermanWiper briše podatke, ali ipak traži otkupninu za fajlove koje ne može da vrati
Opisi virusa, 06.08.2019, 01:30 AM

Prošla nedelja počela je loše za veći broj nemačkih kompanija koje je blokirao malver koji briše podatke i koji je u ime onih koji su ga širili koristeći fišing kao taktiku, tražio od žrtava da plate otkupninu.
Malver je nazvan GermanWiper zbog napada na žrtve u Nemačkoj. Reč je o destruktivnom malveru u koji briše podatke, pre nego o ransomwareu iako traži od žrtava da plate otkupninu.
Nakon kompromitovanja računara i brisanja fajlova, GermanWiper ostavlja poruku o plaćanju otkupnine u kojoj se navodi da su podaci šifrovani i da se neće biti dešifrovani ukoliko žrtva ne prebaci 0.15038835 bitcoina na navedenu bitcoin adresu.
Čak i ako žrtva plati otkupninu, to je bačen novac jer malver ne šifruje podatke, već ih prepisuje nulama i jedinicama, i tako ih uništava.
GermanWiper se u Nemačkoj širi preko spam emailova koje navodno šalje kandidatkinja za posao Lena Kretšmer, koja šalje svoj CV.
U emailovima se nalazi zip fajl „Unterlagen_Lena_Kretschmer.zip“ koji sadrži dva PDF fajla, u kojima je navodno biografija pošiljaoca. Mešutim, ovi PDF-ovi su zapravo shortcutovi (LNK) koji izvršavaju PowerShell komandu da bi se preuzeo HTA fajl sa sajta expandingdelegation[.]top.
Kada se pokrene ovaj fajl, on će preuzeti ransomware i sačuvati ga u folderu C:UsersPublic. Kada se GermanWiper pokrene, on će najpre prekinuti procese povezane sa bazom podataka i drugim softverom tako da može pristupiti fajlovima i obrisati ih.
Zatim skenira sistem tražeći fajlove koje će uništiti. Pri brisanju fajlova, malver preskače fajlove koji imaju određena imena, ekstenzije ili se nalaze u određenim folderima. Razlog za njihovo preskakanje je taj što su od suštinskog značaja za pravilno podizanje Windowsa i za pregledavanje interneta.
Uništavanje podataka vrši se prepisivanjem njegovog sadržaja nulama.
Da bi izgledalo kao da se dogodio proces šifrovanja, nazivu svakog fajla se dodaje ekstenzija od 5 nasumično izabranih karaktera, kao što su .08kJA, .AVco3 ili .Fi2Ed.
Nakon dovršetka postupka brisanja, GermanWiper takođe uklanja shadow volume kopije i onemogućava automatsko popravljanje prilikom pokretanja.
Malver takođe kreira poruku o otkupnini pod nazivom Fi2Ed_Entschluesselungs_Anleitung.html koja se automatski otvara na kraju postupka brisanja. Ovde žrtve pronalaze uputstvo o uplati 0.15038835 bitcoina, što je otprilike 1600 dolara, na navedenu bitcoin adresu.
Na radnoj povrišini je i pozadina malvera na kojoj piše na nemačkom da žrtva treba da otvori Fi2Ed_Entschluesselungs_Anleitung.html da bi saznala kako da dešifruje fajlove.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade