LokiBot: I trojanac i ransomware u jednom Android malveru

Opisi virusa, 25.10.2017, 00:30 AM

LokiBot: I trojanac i ransomware u jednom Android malveru

Stručnjaci iz SfyLabsa otkrili su novog Android bankarskog trojanca nazvanog LokiBt koji se pretvara u ransomware i zaključava telefone korisnika kada pokušaju da mu ukinu adminstratorska prava.

LokiBot je više bankarski trojanac nego ransomware, kažu istraživači koji su ga otkrili, i prvenstveno se koristi u tu svrhu.

Kao i drugi bankarski trojanci za Android, i LokiBot prikazuje lažne ekrane za prijavljivanje preko popularnih aplikacija. Osim aplikacija banaka, LokiBot prekriva i aplikacije koje nemaju veze sa bankama, kao što su Skype, Outlook i WhatsApp.

Kao i neki drugi malveri, kao što su Svpeng, CryEye, DoubleLocker, ExoBot i drugi, LokiBot se prodaje na hakerskim forumima. Cena licence za LokiBot je 2000 dolara, a plaćanje se vrši Bitcoinima.

LokiBot ima neke jedinstvene karakteristike po kojima se razlikuje od drugih Android bankarskih trojanaca. Na primer, on može da otvori mobilni browser i učita URL i instalira SOCKS5 proxy za preusmeravanje odlaznog saobraćaja. Pored toga, malver može da odgovara na SMS poruke i šalje SMS poruke svim kontaktima žrtve, što se verovatno koristi za slanje SMS spama i infekciju novih žrtava. I poslednje, ali ne i najmanje važno, je da LokiBot može da prikazuje lažna obaveštenja koja izgledaju kao da dolaze od drugih aplikacija. Malver koristi ovu funkciju da bi prevario korisnike da misle da im je uplaćen novac na račun i da otvore aplikaciju banke. Kada korisnik otvori obaveštenje, LokiBot prikazuje fišing prozor preko prave aplikacije.

Malver radi na Android 4.0 i novijim verzijama Androida. On zahteva adminstratorske privilegije tokom instalacije. Ako žrtva primeti nešto čudno u vezi malvera i pokuša da ukloni adminstratorske privilegije, LokiBot će početi da se ponaša kao ransomware. Srećom, ransomware ne funkcioniše kako treba i neće uspeti da šifruje fajlove, iako je dizajniran tako da bi trebalo da ih šifruje AES128 algoritmom i da zaključa ekran uređaja. Iako su originalni fajlovi obrisani, šifrovani fajlovi se odmah dešifruju tako da ih žrtva neće izgubiti jer oni samo bivaju preimenovani.

Ipak, ekran telefona je zaključan a malver traži između 70 i 100 dolara za otključavanje.

Da bi uklonili zaključani ekran, korisnici moraju da pokrenu sistem u Safe Modeu i ukinu administratorska prava malveru i aplikaciji inficiranoj malverom LokiBot.

Iako posao ransomwarea nije glavni način na koji ovaj malver zarađuje, izgleda da su sajber kriminalci zaradili lepu sumu od toga, jer Bitcoin novčanici pokazuju da su do sad prikupili 1,5 miliona dolara.

Spisak aplikacija koje cilja LokiBot možete naći na sajtu SfyLabsa.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje