Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima
Opisi virusa, 19.04.2024, 09:00 AM
Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se kao cheat (varalica) za igru pod nazivom „Cheat Lab“, obećavajući korisnicima besplatnu kopiju programa ako ubede svoje prijatelje da je takođe instaliraju.
Redline je poznati malver koji prikuplja osetljive informacije sa zaraženih računara, uključujući lozinke, kolačiće, informacije o automatskom popunjavanju i informacije o novčaniku za kriptovalute. Redline je veoma popularan među sajber kriminalcima koji ga šire po celom svetu koristeći različite kanale distribucije.
Novi malver koristi Lua bajt kod da bi izbegao otkrivanje, što mu omogućava da se ubaci u legitimne procese.
McAfee povezuje ovaj malver sa Redlineom jer koristi komandni i kontrolni server (C2) koji je ranije bio povezan sa Redlineom. Međutim, malver ne pokazuje ponašanje koje je obično povezano sa Redlineom, kao što je krađa informacija pregledača, lozinki i kolačića.
Malver se krije u demo verzijama alata za varanje pod nazivom „Cheat Lab“ i „Cheater Pro“ preko URL-ova povezanih sa Microsoftovim „vcpkg“ GitHub repozitorijumom. Malver se distribuira kao ZIP fajl koje sadrži MSI instalater.
Mamac koji se koristi u ovoj kampanji je ponuda žrtvama da dobiju besplatnu, licenciranu kopiju programa za varanje ako ubede svoje prijatelje da ga takođe instaliraju. Poruka takođe sadrži aktivacioni ključ što doprinosi da izgleda legitimno.
„Da biste otključali kompletnu verziju, jednostavno podelite ovaj program sa svojim prijateljem. Kada to uradite, program će se automatski otključati“, stoji u uputstvu.
Kada je aktivan na zaraženom sistemu, malver komunicira sa C2 serverom, šaljući skrinšotove aktivnih prozora i sistemske informacije, čekajući komande.
Tačan metod koji se koristi za infekciju nije utvrđen, ali ova vrsta malvera se obično širi preko oglasa, opisa YouTube video snimaka, P2P preuzimanja i sajtova za preuzimanje softvera.
Ovaj napad pokazuje da čak i instaliranje programa sa naizgled pouzdanih sajtova kao što je Microsoftov GitHub može dovesti do infekcije uređaja.
Foto: cottonbro studio / Pexels
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade