Lažni antivirusi koriste ukradene digitalne sertifikate
Opisi virusa, 17.12.2013, 07:10 AM
Lažni antivirusni program "Antivirus Security Pro" koji je trenutno u opticaju koristi najmanje desetak ukradenih digitalnih sertifikata, upozorio je Microsoft.
Antivirus Security Pro koji se prvi put zapažen 2009. godine, pojavljivao se pod različitim imenima tokom godina, kažu iz Microsoft-a koji ovu pretnju naziva jednim imenom „Win32/Winwebsec“.
Digitalni sertifikati koje izdaju certifikaciona tela koriste programeri za potpisivanje svojih programa koji se mogu kriptografski proveriti da bi se ustanovilo da li je program falsifikovan i da li potiče od programera koji tvrdi da ga je napisao.
Ako haker dođe u posed kredencijala za korišćenje sertifikata, on može potpisati svoje maliciozne programe tako da izgleda kao da programi potiču od legitimnog programera.
Uzorci lažnog antivirusa Antivirus Security Pro koje je prikupio Microsoft koriste ukradene sertifikate koje su izdala brojna različita sertifikaciona tela programerima softvera u različitim delovima sveta, kažu iz Microsoft-a.
Sertifikati su izdati programerima u Holandiji, SAD, Rusiji, Nemačkoj, Kanadi i Velikoj Britaniji od strane sertifikacionih tela kao što je VeriSign, Comodo, Thawte i DigiCert.
Korišćenje ukradenih sertifikata nije nova taktika, ali ju je teško sprovesti u delo jer hakeri moraju ili da hakuju neku kompaniju ili organizaciju koja izdaje sertifikate.
U Microsoft-u veruju da distributeri ovog malvera ne koriste stare zalihe, već da stalno kradu nove sertifikate.
Iz Microsoft-a upozoravaju na još jedan lažni antvirus, „Win32/FakePav“, koji rotira ukradene sertifikate.
Win32/FakePav je od momenta kada je otkriven 2010. godine koristio 30 različitih imena. Na početku, program nije koristio sertifikate. Zatim je malver bio neaktivan godinu dana da bi se iznenada nedavno pojavio, a nova verzija programa koristi sertifikat, koji se posle nekoliko dana zamenjuje novim te se tako dva sertifikata rotiraju. Oba sertifikata su izdata pod istim imenom od strane različitih sertifikacionih tela, kažu u Microsoft-u.
Da bi izbegli probleme, programeri softvera treba da zaštite privatne ključeve koji se koriste za potpis koda na sigurnim uređajima kao što su USB tokeni i smart kartice. Ako se posumnja da je sertifikat kompromitovan, sertifikaciono telo ga može povući.
„Ne samo da je nezgodno i često skupo imati zamenjen sertifikat, već to može dovesti do gubitka ugleda vaše kompanije ako se sertifikat koristio za potpisivanje malvera“, kažu iz Microsoft-a.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade