Kriminalci zloupotrebili kod ransomwarea Hidden Tear koji je objavljen iz ''edukativnih razloga''
Opisi virusa, 20.01.2016, 01:00 AM

Prošlog avgusta, turski istraživač Utku Sen objavio je na GitHub kod svog ransomwarea koga je napravio iz "edukativnih razloga".
Ransomware je nazvan Hidden Tear, i prema rečima njegovog tvorca, on je bio mamac za autore ransomwarea koji je trebalo da ih privuče da koriste njegov kod umesto da napišu svoj.
Trik je bio u tome što Hidden Tear sadrži kriptografski propust koji bi omogućio turskom istraživaču da kasnije dešifruje fajlove ako se dogodi da neko iskoristi njegov kod.
Izgleda da se na kraju to i dogodilo - neko je to uradio, i napravio ransomware koga su istraživači kompanije Trend Micro nazvali RANSOM_CRYPTEAR.B.
Oni koji su to uradili su u periodu između 15. septembra i 17. decembra prošle godine preoteli jedan web sajt iz Paragvaja i iskoristili ga da bi preusmeravali korisnike na web sajt na kome je posetiocima nuđeno lažno ažuriranje za Flash Player.
Korisnici koji bi naseli na ovu prevaru, preuzeli bi ažuriranje i ubrzo posle pokretanja fajla, u roku od nekoliko minuta, njihovi računari su bili zaraženi kripo-ransomwareom koji šifruje većinu fajlova na računaru.
Loša vest je da su autori ransomwarea nekako izmenili originalni kod Hidden Tear ransomwarea tako da se enkripcijski ključ nikada ne šalje na njihove komandno-kontrolne servere.
Ali to nije bitno autorima ransomwarea koji bez obzira na to traže 500 dolara u bitcoinima, na ime otkupa.
Čak i sa tajnim backdoorom u enkripcijskom algoritmu Hidden Teara, turski istraživač ne bi mogao da uradi ništa jer je enkripcijski ključ izgubljen.
Ovo nije prvi ovakav slučaj. Prošlog novembra, verzija ransomwarea Power Worm je takođe uspela da izgubi svoj enkripcijski ključ, trajno zaključavajući fajlove korisnika.
Međutim, Utku Sen se oglasio na Twitteru i rekao da on veruje da bi mogao da dešifruje fajlove kada bi mu Trend Micro poslao malver. On tvrdi da lokacija ključa za dešifrovanje nije bitna, i da fajlove može da dešifruje i bez ključa.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade