Kaspersky otkrio novi malver koji ne može se ukloniti ni zamenom hard diska
Opisi virusa, 24.01.2022, 10:00 AM
Istraživači bezbednosti iz kompanije Kaspersky otkrili su novi bootkit koji su nazvali MoonBounce i koji može da zarazi UEFI firmware računara.
Ono što MoonBounce čini posebnim je činjenica da se ne skriva unutar dela hard diska pod nazivom ESP (EFI System Partition), gde se obično nalazi UEFI kod, već umesto toga inficira SPI fleš memoriju koja se nalazi na matičnoj ploči.
To znači da se, za razliku od sličnih bootkita, ne može ponovo instalirati operativni sistem i zameniti hard disk, pošto će bootkit ostati na zaraženom uređaju sve dok se SPI fleš memorija ponovo ne flešuje (veoma složen proces) ili se zameni matična ploča.
Prema rečima istraživača, MoonBounce je treći UEFI bootkit, posle LoJaxa i MosaicRegressora, koji su do sada videli koji može da inficira i živi u fleš memoriji.
Poslednjih meseci, otkriveni su i drugi bootkitovi, kao što su ESPectre, FinSpy i drugi, što je dovelo istraživače kompanije Kaspersky do zaključka da je ono što se nekada smatralo neizvodljivim nakon uvođenja UEFI standarda, postepeno postalo norma.
Istraživači su rekli da je MoonBounce korišćen kao način da se obezbedi pristup zaraženom računaru i primeni malver druge faze za izvođenje različitih operacija.
Istraživači su rekli da su otkrili da je MoonBounce primenjen samo jednom, na mreži kompanije za usluge transporta, i da na osnovu drugih malvera pronađenih na zaraženoj mreži veruju da je bootkit delo APT41, grupe za sajber špijunažu za koju se veruje da radi za račun i u ime kineske vlade.
Dokaz za ovo je činjenica da su i MoonBounce i malveri pronađeni na mreži pomenute kompanije komunicirali sa istim serverom, odakle su najverovatnije dobijali uputstva od APT31.
Jedini detalj koji je ostao misterija za Kaspersky tim je kako je bootkit uopšte instaliran.
„Kao bezbednosna mera protiv ovog i sličnih napada, preporučuje se redovno ažuriranje UEFI firmwarea i provera da je BootGuard, gde je to promenljivo, omogućen. Isto tako, preporučljivo je omogućiti Trust Platform Modules, u slučaju da je hardver podržan na računaru“, rekao je Kaspersky tim.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade