Jubilej: Pet godina od pojave Conficker-a, malver ne posustaje

Opisi virusa, 27.11.2013, 08:22 AM

Jubilej: Pet godina od pojave Conficker-a, malver ne posustaje

Pojavio se pre pet godina, u novembru 2008. i ubrzo stekao svetsku slavu zahvaljujući tome što se brzo širio ali zahvaljujući i činjenici da je napravio ogromnu štetu. Posle pet godina, jedan od najozloglašenijih mrežnih crva Conficker, poznat i pod nazivima Downad i Kido, još uvek je "živ" i uprkos naporima stručnjaka i kompanija koje se bave bezbednošću, on još uvek predstavlja ozbiljan problem za korisnike računara.

Proizvođač antivirusa kompanija Trend Micro objavila je infografiku, kako bi podsetila na razvojni put ovog malvera i njegove mogućnosti.

Jedno od objašnjenja za visoku stopu infekcije ovog malvera je njegovo širenje na druge sisteme u mreži u kojoj je i zaraženi računar. U periodu od 2009. do 2013., ovaj malver je uspeo da inficira ukupno više od 24 miliona računara širom sveta, a broj infekcija ovim malverom stalno raste.

Conficker je godinama vodeća pretnja. Mereno brojem infekcija, Conficker je od 2011. godine „najplodnija“ pretnja koja je uspela da potisne različite, takođe veoma zastupljene pretnje kao što su različiti generatori ključeva ili ZeroAccess.

Conficker je popularizovao i upotrebu algoritama za generisanje domena, tehnike kojom se generiše na stotine domena dnevno. Ovi domeni se koriste za povezivanje sa serverima za komandu i kontrolu malvera što pokušaje blokiranja C&C servera značajno otežava. Posle Coficker-a, ovu taktiku su počeli da koriste i drugi malveri.

Za širenje kroz mreže, malver koristi ranjivost MS08-067 za koju postoji zakrpa, ali uprkos tome računari mnogih korisnika su i dalje podložni infekciji ovim malverom uglavnom zahvaljujući nemarnom odnosu korisnika prema sigurnosnim ažuriranjima, ali i zahvaljujući pirateriji - piratizovane verzije Windows-a često onemogućavaju preuzimanje i primenu sigurnosnih zakrpa.

Od momenta kada je stupio na scenu, Conficker je neprestano evoluirao, a svaka nova verzija malvera donela je nove funkcionalnosti. Verzije malvera s kraja 2008., širile su se preko MS08-067 ranjivosti i preko zaraženih memorijskih USB stikova i mreža, ali su u širenju malvera učestvovali i drugi malveri. Kasnije verzije su se širile preko P2P veza i lažnih antivirusa. Kada se nađe na računaru, Conficker isključuje Windows-ove zaštitne mehanizme, blokira pristup web sajtovima proizvođača antivirusa i preuzima druge malvere.

Zbog visoke stope infekcije malvera Microsoft je formirao radnu grupu sa jednim ciljem - da se zaustavi Conficker.

Među žrtvama malvera su osim kućnih korisnika računara i vladine organizacije, bolnice i kompanije. Ono što je svim žrtvama malvera zajedničko je nezakrpljeni softver.

Dugoročno gledano, s obzirom na to da Windows XP, bar što se tiče Microsoft-a iduće godine odlazi u zasluženu penziju, jer će Microsoft obustaviti podršku za svoj OS, stručnjaci Trend Micro predviđaju da je i Conficker poći stopama Windows XP-a. Ipak, to se neće desiti preko noći, pa će za određeni broj korisnika još izvesno vreme Conficker predstavljati oziljnu pretnju.

Na kraju iz Trend Micro podsećaju: Korišćenje nezakrpljenog sistema sa zastarelim sotverom čini vas podložnim na infekcije Conficker-om! Zato se zaštitite redovnim ažuriranjima.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje