Francuska policija krišom uklonila malver RETADUP sa 850000 zaraženih računara
Opisi virusa, 29.08.2019, 10:00 AM
Francuska Nacionalna žandarmerija objavila je juče da je više od 850000 računara širom sveta oslobođeno jednog od trenutno najraširenijih malvera RETADUP.
Ranije ove godine, istraživači kompanije Avast, koji su redovno pratili aktivnosti RETADUP botneta, otkrili su propust u C&C protokolu malvera koji se mogao iskoristiti za njegovo uklanjanje sa računara žrtava bez pokretanja bilo kakvog dodatnog koda.
Međutim, da bi se to postiglo, istraživači su morali da imaju kontrolu nad C&C serverom, koji je hostovao malver koristeći usluge hosting provajdera koji se nalazi u Francuskoj.
Zato su istraživači krajem marta ove godine kontaktirali Centar za borbu protiv sajber-kriminala (C3N) francuske Nacionalne žandarmerije, sa kojim su podelili svoja otkrića i predložili plan za uklanjanje malvera RETADUP i zaštitu žrtava.
Prema predloženom planu, francuske vlasti su u julu preuzele kontrolu nad RETADUP C&C serverom i zamenile ga pripremljenim serverom za dezinfekciju koji je iskoristio grešku u protokolu i naredio samouništenje povezanim primercima malvera RETADUP na zaraženim računarim.
Tako je neutralisano preko 850000 jedinstvenih infekcija RETADUP botnetom.
Prema rečima Žan-Dominik Nolea, šefa Nacionalne kriminalističke obaveštajne službe u žandarmeriji, server za dezinfekciju biće online još nekoliko meseci, jer neki zaraženi računari još uvek nisu uspostavili vezu sa C&C serverom koji je pod kontrolom policije - neki nisu na mreži od jula dok ostali imaju problem sa mrežom.
Francuska policija je takođe kontaktirala FBI nakon što je pronašla neke delove RETADUP C&C infrastrukture u Sjedinjenim Državama. FBI ih je zatim srušio 8. jula, ostavljajući autore malvera bez kontrole nad botovima.
RETADUP je nastao 2015. godine, kao multifunkcionalni Windows malver koji se može koristiti za rudarenje kriptovaluta, za DDoS napade i prikupljanje informacija. U nekim slučajevima RETADUP je širio ransomware Stop i malver Arkei koji krade lozinke.
Većina žrtava malvera bili su korisnici sa španskog govornog područja, iz zemalja Latinske Amerike.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade