Fajlovi koje je šifrovao ransomware PowerWare sada se mogu besplatno dešifrovati
Opisi virusa, 22.07.2016, 07:30 AM
Žrtve ransomwarea PowerWare mogu da odahnu - istraživači su pronašli rešenje za otključavanje fajlova koje je šifrovao ovaj ransomware.
PowerWare, koga su u martu ove godine prvi primetili bezbednosni istraživači iz firme Carbon Black, samo je kompleksnija verzija ransomwarea PoshCoder koji je otkriven 2014.
Od trenutka kada se pojavio, ovom ransomwareu je nedostajala sofisticiranost i osobenost, pa je PowerWare pokušavao da prođe kao neki drugi mnogo sofisticiraniji ransomwarei kao što je CryptoWall i kasnije kao TeslaCrypt.
Verzija PowerWarea koja se pojavila u martu pokušavala je da imitira TeslaCrypt ransomware, ali kada su sredinom maja autori TeslaCrypta odlučili da odustanu od svog ransomwarea, PowerWave više nije mogao da imitira TeslaCrypt.
Njegovi autori su zatim odabrali ransomware Locky, što je bila dobra odluka jer je Locky trenutno jedan od najaktivnijih ransomwarea.
Aktuelne verzije PowerWarea šifrovanim fajlovima dodaju ekstenziju .locky, i koriste isto obaveštenje o otkupu koje prikazuje i Locky.
Ta sličnost nije slučajna, a razlog za to je što su autori PowerWarea žele da iskoriste reputaciju mnogo moćnije pretnje.
Stručnjaci kompanije Palo Alto Networks analizirali su PowerWare koji koristi PowerShell za enkripciju, AES-128 algoritam za šifrovanje podataka, ali ne generiše nasumično ključ, niti dobija ključeve sa servera, već koristi ključ koji se nalazi u njegovom izvornom kodu.
Stručnjaci ove kompanije su iskoristili ove slabosti i obezbedili korisnicima besplatno rešenje za dešifrovanje fajlova.
Izdvojeno
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Pratite nas
Nagrade