Da li je malver Uroburos špijun ruske obaveštajne službe?
Opisi virusa, 03.03.2014, 07:50 AM
Stručnjaci kompanije G Data, nemačkog proizvođača antivirusa, analizirali su malver koji je korišćen u operacijama ruske obaveštajne službe a koji je nazvan Uroburos, po antičkom simbolu večnosti koji prikazuje zmiju ili zmaja koji grize vlastiti rep.
Uroburos je rootkit, sastavljen od dva fajla, drajvera i i virtuelnog fajl sistema. Rootkit, koji radi i na 32-bitnim i na 64-bitnim Windows sistemima, je sposoban da preuzme kontrolu nad zaraženim računarom, izvrši komande, sakrije aktivnosti sistema, krade informacije sa zaraženog računara i nadgleda mrežni saobraćaj.
Njegova modularna struktura omogućava lako dodavanje novih funkcionalnosti, što ovaj malver čini ne samo veoma sofisticiranim nego i veoma fleksibilnim i opasnim.
Drajver koji je deo malvera je veoma kompleksan i dizajniran tako da malver bude veoma diskretan tako da ga je veoma teško identifikovati.
Iz G Data kažu da je razvoj malvera kao što je Uroburos velika investicija. Tim programera koji stoje iza malvera je očigledno sastavljen od vrhunskih stručnjaka za računare, što se može zaključiti na osnovu strukture malvera i njegovog naprednog dizajna. Šta više, stručnjaci nemačke kompanije veruju da je razvojni tim malvera nastavio da radi na razvoju još naprednijih verzija malvera koje tek treba da budu otkrivene.
Uroburos je dizajniran da radi u peer-to-peer modu, što znači da zaraženi računari komuniciraju između sebe, rukovođeni napadačima. Kontrolišući jedan zaraženi računar koji ima vezu sa internetom, malver je u stanju da zarazi i druge računare u mreži, pa čak i one bez internet konekcije. On može špijunirati svaki zaraženi računar, a ukradene informacije se šalju napadačima prosleđivanjem podataka sa zaraženih računara računaru sa internet konekcijom. Ponašanje malvera je tipično za širenje u mrežama velikih kompanija ili državnih institucija. Napadači očigledno očekuju da njihove mete imaju računare koji nisu povezani sa internetom pa malver koristi tehnike kojima se premošćuje taj problem da bi se postigao cilj.
S obzirom na kompleksnost malvera i špijunske tehnike koje on koristi, u G Data pretpostavljaju da se ovaj rootkit koristi za špijuniranje vlada, istraživačkih instituta i velikih kompanija.
Malver je delo ruskih autora, tvrde u G Data, navodeći kao dokaze imena fajlova, prisustvo ćirilice u uzorku malvera, enkripcijske ključeve i ponašanje malvera. Još jedan ključni argument za ovu tvrdnju je i činjenica da je Uroburos povezan sa malverom Agent.BTZ koji se takođe povezuje sa Rusijom iako ne izričito i sa ruskom vladom. Mnoge tehničke karakteristike malvera ukazuju na to da je Uroburos delo iste grupe koja je izvela sajber napad protiv SAD 2008. godine malverom Agent.BTZ. Uroburos proverava prisustvo malvera Agent.BTZ i ostaje neaktivan ako je ovaj instaliran.
Osim porekla malvera jasno je i da su mete malvera preduzeća, države, obaveštajne agencije i slične mete.
Iz G Data kažu da je Uroburos jedan od najnaprednijih malvera koje su stručnjaci kompanije ikada analizirali. Stručnjaci nemačke kompanije veruju da je malver aktivan najmanje od 2011., što znači da je tri godine uspeo da ostane neotkriven.
Više tehničkih detalja o ovom malveru možete naći u dokumentu (pdf) koji je objavljen na blogu G Data.
Izdvojeno
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Pratite nas
Nagrade