Chrome ekstenzijama Trojanac otima naloge društvenih mreža
Opisi virusa, 14.06.2013, 09:02 AM
Autori i distrubuteri malvera idu za novcem. Zato ne treba da čudi to što su malveri sve prisutniji na društvenim mrežama, imajući u vidu njihovu rastuću popularnost.
Kriminalci znaju da društvene mreže ne samo da povezuju ljude, već im njihovi korisnici često bezuslovno veruju - verovatno je da ćete bez mnogo razmišljanja kliknuti na link ili video koji je objavio neko od vaših prijatelja sa društvenih mreža.
Microsoft-ovi stručnjaci upozoravaju da se sve veći broj malvera oslanja na društvene mreže. Jedan od takvih malvera je i Trojanac nazvan Kilim (Trojan:AutoIt/Kilim.A) čija je meta browser Google Chrome.
Trojanac se instalira kada korisnik koji ništa ne sumnja klikne na link koji ga usmerava na maliciozni web sajt koji izgleda kao sajt za preuzimanje legitimnog softvera. Prevareni korisnik sa ovog sajta preuzima Kilim.
Posle uspešne instalacije i pokretanja, Kilim onemogućava UAC (User Account Control) i dodaje auto-start unos u registry koji mu omogućava da “preživi” restartovanje računara. Kilim zatim preuzima dve maliciozne ekstenzije za Chrome.
Ove ekstenzije za Google-ov browser omogućavaju sajber kriminalcima da preotmu Facebook, Twitter, YouTube, Ask.fm i Vk.com naloge. Napadači mogu koistiti Kilim za lajkovanje stranica na Facebook-u, slanje poruka i zapraćivanje profila na Twitter-u, pa čak i ostavljanje komentara na YouTube-u.
Uzorak malvera koji su analizirali stručnjaci iz Microsoft-a objavljivao je poruke na Twitter-u i to na turskom. U poruci je reklamiran web sajt koji prodaje Twitter folovere.
Kilim izgleda prodaje Twitter folovere, kažu u Microsoft-u. Postoji mogućnost i da Kilim može proširiti svoju funkcionalnost tako da može obavljati i druge zadatke kao što je krađa lozinki, širenje drugih malvera, na način sličan modelu plaćanja po instalaciji (pay-per-install).
Većina antivirusa trebalo bi da je u stanju da ukloni Kilim, ali neke maliciozne komponente ekstenzija browser-a ostaju. Microsoft je ponudio pomoć korisnicima objavljujući uputstvo kako da ručno uklone ove komponente.
Kao i uvek, stručnjaci savetuju da redovno ažurirate svoj antivirusni softver i da budete oprezni kada klikćete na linkove čak i ako su ih objavili vaši prijatelji i kontakti sa društvenih mreža.
Izdvojeno
Nevidljivi špijun: Remcos RAT
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje
Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera
Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje
Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT
Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje
Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera
Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje
Novi opasni malver WarmCookie krije se u linkovima i prilozima u emailovima
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Cisco Talos upozorili su na novi malver pod nazivom WarmCookie, takođe poznat kao BadSpace, koji se ši... Dalje
Pratite nas
Nagrade