Bankarski trojanac TrickBot sada može da zaključa ekran i ucenjuje žrtvu

Opisi virusa, 23.03.2018, 12:00 PM

Bankarski trojanac TrickBot sada može da zaključa ekran i ucenjuje žrtvu

Najnovijoj verziji bankarskog trojanca TrickBot dodata je komponenta koja zaključava ekran, što ukazuje na to da distributeri malvera uskoro mogu početi da ucenjuju žrtve da plate otkup, ukoliko se ispostavi da korisnici inficiranih uređaja nisu korisnici elektronskog bankarstva.

Dobra vest je da mehanizam zaključavanja ekrana još uvek nije potpuno funkcionalan i čini se da je još uvek u fazi razvoja.

Bez obzira na to, istraživači su primetili da je novi modul već na računarima žrtava, što ukazuje na to da je razvoj dovoljno odmakao da se novi modul testira "na terenu".

Modul je deo jednog od mnogih fajlova koje TrickBot ostavlja na računarima žrtava. Prvi put ovaj modul je viđen prošle nedelje, 15. marta.

TrickBot je prvenstveno bankarski trojanac i kao takav je i poznat. On je evoluirao u poslednjih nekoliko godina kako bi postao "malware dropper".

Distributeri TrickBota inficiraju žrtve inicijalnim malverom koji je specijalizovan za preuzimanje različitih TrickBot modula. Ranije poznati moduli uključuju pravog bankarskog trojanca, zatim modul koji šalje spam emailove od zaraženih domaćina i SMB samoreplicirajućeg crva za bočno kretanje unutar većih mreža.

15. marta inicijalni TrickBot dropper počeo je da preuzima fajl pod imenom tabDll32.dll (ili tabDll64.dll) koji na računar smešta tri druga fajla:

Spreader_x86.dll - TrickBot modul koji pokušava da se širi na druge računare na istoj mreži preko SMB-a koristeći EternalRomance a možda i druge exploite za propuste koji su ispravljeni MS17-010 zakrpom.

SsExecutor_x86.exe - TrickBot modul koji se koristi zajedno sa prvim modulom. Ovaj modul obezbeđuje trajno prisustvo na kompromitovanom računaru.

ScreenLocker_x86.dll - TrickBot modul koji zaključava ekran zaraženog računara. Ne šifruje fajlove. Modul je nefunkcionalan.

TrickBot je od leta 2017. godine već imao SMB komponentu, pod imenom vormDll32.dll.

Sva tri fajla koje na računar smešta novootkriveni modul su dizajnirani da rade zajedno, jedan za drugim, ignorišući wormDll32.dll komponentu, sa screenlockerom koji se pokreće posle bočnog širenja kroz mrežu.

Istraživači veruju da je ovaj modul razvijen sa idejom zarade "sa jednim klikom" kako bi se profitiralo od infekcija u korporativnim mrežama gde korisnici verovatno manje koriste usluge elektronskog bankarstva. Pretpostavlja se da su autori malvera zato morali da potraže drugi način zarade kada je reč o korporativnim mrežama.

Iako aktuelne verzije malvera ne šifruju fajlove, ovo ne znači da malver neće biti ažuriran kako bi postao potpuno funkcionalni kripto-ransomware.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje