50000 žrtava ransomwarea GandCrab, kriminalci za 2 meseca zaradili 600000 dolara
Opisi virusa, 21.03.2018, 10:00 AM

Početkom meseca, rumunska policija i Europol zaplenili su komandno-kontrolne servere ransomwarea GandCrab, što im je omogućilo da dođu do ključeva za dešifrovanje fajlova žrtava ovog malvera. Međutim, kriminalci koji stoje iza ovog ransomwarea nisu sedeli skrštenih ruku i ubrzo su najavili novu verziju malvera sa sigurnijim komandno-kontrolnim serverom. Oni su održali reč i objavili verziju 2 ransomwarea.
Prema istraživanju Check Pointa, grupa koja stoji iza GandCraba inficirala je više od 50000 žrtava, uglavnom u SAD, Velikoj Britaniji i Skandinaviji. Za dva meseca, koliko je ova kriminalna grupa u biznisu, kriminalci su zaradili impresivnih 600000 dolara.
"GandCrab je najistaknutiji ransomware 2018. Po brojevima, ovaj ransomware je ogroman", kažu iz Check Pointa upoređujući ovaj ransomware sa malverom Cerber. Iz ove firme kažu da uprkos tome što mnogi misle da kriminalci prelaze sa ransomwarea na cryptojacking, to zapravo nije tačno i da je i dalje stopa infekcije ransomwareom vrlo visoka i da je za sajber kriminalce ransomware i dalje lak način da zarade.
Oni koji stoje iza GandCraba žele da njihov malver i dalje bude profitabilan i da budu korak ispred "belih šešira", o čemu govori njihov pristup razvoju malvera.
Ranije verzije ransomwarea bile su prepune grešaka sa stanovišta programera, kažu iz Check Pointa. Istraživači kažu da su autori malvera vrlo marljivi kada je u pitanju rešavanje problema koji se pojavljuju. Oni pregledaju svoj kod i ispravljaju prijavljene bagove u realnom vremenu, ali i one neprijavljene.
Kao i Ceber, i GandCrab se rentira, a njegovi autori nikada nisu direktni učesnici distributivnih kampanja. To im omogućava da se usresrede na razvoj malvera, jer ne moraju da se bave infekcijama i prikupljanjem otkupa. Takav pristup je zaslužan i za uspeh Cerbera.
Fajlovi koji su šifrovani dobijaju ekstenziju .CRAB. Kriminalci koji šire ovaj malver od žrtava traže da plate otkup koji se kreće od 300 do 600 dolara i koji treba platiti kriptovalutom Dash.
Nije sasvim jasno ko stoji iza GandCraba, ali u Check Pointu veruju da je u pitanju ruska hakerska grupa jer ransomware ne napada korisnike koji koriste rusku tastaturu.
Početkom meseca, firma BitDefender je objavila besplatan dekripter. Međutim, iz Check Pointa kažu da autori ransomwarea brzo menjaju malver tako da takvi alati brzo postaju beskorisni.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade