Žrtve Gmail fišinga nadgledane mesecima, napadi i na Yahoo i Hotmail korisnike
Vesti, 03.06.2011, 12:19 PM
Odgovorni za fišing napade na Gmail naloge zvaničnika američke administracije i vojnog osoblja nadgledali su dolazeću i odlazeću elektronsku poštu skoro godinu dana pre nego što je incident otkriven i obelodanjen ove nedelje, tvrdi nezavisni istraživač i stručnjak za kompjutersku bezbednost Mila Parkur.
Mila Parkur, sistem administrator iz Vašingtona, u slobodno vreme se bavi istraživanjem malware-a. Na svom blogu Contagiodump uz odobrenje Google-a ona je prva objavila pojedinosti o ovom napadu, pošto je prethodno podatke o tome dobila od drugih istraživača, kao i samih žrtava fišinga.
Neko od Gmail korisnika koji je bio žrtva napada obavestio je Parkurovu o tome još u februaru, tražeći od nje da proveri njegov/njen računar i Gmail nalog. Sledeći tragove iz poslate i primljene elektronske pošte, Parkurova je otkrila da je nalog bio hakovan još u maju 2010. godine, a verovatno i ranije. Ona je onda na svom blogu objavila neke od email-ova koje su slali napadači pokušavajući na taj način da upozori i ostale.
Napadačima je toliko bilo stalo da zadrže kontrolu nad hakovanim nalozima da bi čak nakon uspešno izvedenog fišinga i dobijanja lozinke, ponekad slali fišing email-ove na iste Gmail adrese po drugi pa i treći put, za slučaj da je korisnik naknadno promenio lozinku za prijavljivanje na nalog.
Žrtve su pažljivo birane, “na osnovu mesta na kome rade, i onoga čime se profesionalno bave,” kaže Mila Parkur.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton je izjavila da FBI istražuje tvrdnje koje dolaze iz kompanije Google da najnoviji napadi na email naloge njenih korisnika potiču iz Kine. Ona je ovakve optužbe na račun Kine okarakterisala kao “veoma ozbiljne” i dodala da je Obamina administracija veoma uznemirena zbog takvih tvrdnji.
Portparol američkog Nacionalnog saveta za bezbednost izjavio je da federalne vlasti nemaju razloga da veruju da je email nalozima zvaničnika američke vlade pristupano neovlašćeno.
Sa druge strane, portparol kineskog ministarstva inostranih poslova, Hong Li, odbacio je ove optužbe i porekao bilo kakvu umešanost kineskih vlasti u ovaj incident. On je novinarima rekao da su hakovanje i provale u baze podataka globalni problem i da je Kina ključni igrač u borbi protiv internet kriminala. “Tvrdnje da kineska vlada podržava hakerske aktivnosti su potpuno neosnovane i imaju skrivene motive,” rekao je Li.
U međuvremenu, kompanija Trend Micro objavila je da su sličnom vrstom napada pogođeni i korisnici Yahoo i Hotmail veb mail servisa, kao i da oni veruju da su Facebook nalozi korišćeni u ovim napadima.
Korporativne mreže su godinama unazad na udaru napada, ali sada hakeri lične email naloge korisnika vide kao izvor podataka koji im mogu pomoći da se “ušunjaju” u računare koji bi inače za njih ostali zaključani. “Ljudi uvek misle o ovim napadima kao o izolovanim slučajevima, ali se zapravo radi o seriji uspelih i neuspelih napada tokom dužeg vremenskog perioda,” kaže Nart Vilnev, istraživač kompanije Trend Micro. On dodaje da bez obzira da li se radi o aktivistima za ljudska prava ili vladinim zvaničnicima, napad na njihove privatne email naloge može obezbediti napadačima podatke koji će im pomoći u realizaciji napada na korporativne mreže kompanija ili organizacija za koje rade ovi pojedinci.
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade