Zaustavljena velika prevara sa oglasima od koje su sajber-kriminalci zaradili 36 miliona dolara

Vesti, 30.11.2018, 10:00 AM

Zaustavljena velika prevara sa oglasima od koje su sajber-kriminalci zaradili 36 miliona dolara

U avgustu, FBI je organizovao tajni sastanak stručnjaka za sajber bezbednost i digitalni marketing u svom sedištu na Menhetnu. Sastanku su prisustovali i predstavnici Googlea i skoro 20 drugih tehnoloških kompanija.

Na dnevnom redu bilo je utvrđivanje strategije za zajednički odgovor koji je trebalo da zaustavi masovne prevare sa reklamama, operaciju koja je nazvana 3VE ("Eve") a koju je biro u tom trenutku istraživao. Prema rečima predstavnika FBI, ova organizovana operacija pretila je globalnoj reklamnoj industriji.

Kriminalna grupa bila je umešana u generisanje lažnih prikaza oglasa i klikova i prevaru oglašivačkih mreža i prodavaca. Ona je bila aktivna protekle četiri godine i do tada su sajber-kriminalci zaradili milione na ovaj način.

Ministarstvo pravde SAD objavilo je optužnice protiv 13 osumnjičenih za koje se navodi da su bili uključeni u ovu šemu. Trojica optuženih su već uhapšena i čekaju na izručenje Sjedinjenim Državama.

Optuženi su Aleksandar Zukov (38), Boris Timohin (39), Mihail Andrejev (34), Denis Avdejev (40), Dmitrij Novikov, Sergej Ovsjanikov (30), Aleksandar Isajev (31), Jevgenij Timčenko (30). Većina optuženih je iz Rusije, a dvojica su iz Kazahstana. Uhapšeni su Ovsjanikov, Žukov i Timčenko, a ostali optuženi su još uvek na slobodi i za njima se traga.

Ministarstvo pravde je u saopštenju za medije saopštilo i da je sud u Bruklinu izdao nalog FBI za preuzimanje kontrole nad 31 internet domenom, kao i naloge za pretres koji će FBI omogućiti da pretraži 89 servera, koji su bili deo infrastrukture bot mreža koje su bile angažovane u prevarama sa reklamama.

Grupa koja stoji iza ovih prevara je koristila dve šeme, od kojih je prva nazvana Methbot. U okviru nje je korišćeno 1900 servera za učitavanje oglasa kupljenih od oglasnih mreža, za oglašavanje na lažnim web sajtovima hostovanim na više od 5000 domena.

Optuženi su takođe koristili servere centara podataka i otprilike 650000 IP adresa kako bi oponašali računare, zajedno sa automatizovanim programima za lažiranje interakcija ljudi sa oglasima a sve sa ciljem da oglašavači ne otkriju lažni oglasni saobraćaj.

Procenjuje se da su prevaranti zaradili više od 36 miliona dolara

Druga šema pod nazivom 3ve koristila je dve bot mreže - Kovter i Boaxxe, sa oko 1,7 miliona računara zaraženih malverima koji su posećivali lažne web stranice sa oglasima učitanim u pozadini.

Uz pomoć ove dve šeme, grupa je uspela da lažira milijarde prikaza oglasa i zaradi više od 36 miliona dolara od reklama koje nikad nisu viđene ljudskim očima.

Ministarstvo pravde SAD saopštilo je i da je uz pomoć inostranih partnera, konfiskovalo račune kriminalaca u Švajcarskoj i drugim zemljama.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje