YouTube prevara sa lažnom Dženifer Aniston postaje viralna
Vesti, 30.01.2024, 11:00 AM
Najnovija prevara u kojoj je zloupotrebljena jedna slavna ličnost je izgleda toliko ubedjiva da postaje viralna.
Lažni video glumice Dženifer Aniston kojim se promoviše prevara na YuTubeu kruži internetom, a ono što je zabrinjavajuće je koliko takvi video snimci postaju kvalitetniji i češći.
Pažnju je privukla objava na Redditu sa stotinama komentara u kojima se govori o najnovijem pokušaju da se uz pomoć tehnologije prevare oni koji su dovoljno lakoverni da u to poveruju.
Dok se mnogi slažu da ima dosta znakova da je video lažan, od bizarnih izraza lica do pokreta usana koji se ne podudaraju u potpunosti sa onim što glumica govori, drugi su izrazili bojazan zbog sve boljeg kvaliteta takvih prevara.
„Sama prevara uopšte nije dobra i još uvek je očigledna (čak i ako su platili pravoj Dženifer Aniston da to kaže), ali tehnologija koja stoji iza nje postaje tako dobra tako brzo“, kaže jedan korisnik Reddita.
Drugi su primetili da nijedan od znakova da je u pitanju lažni snimak ne čini prevaru manje efikasnom.
„Ove prevare postoje već više od 20 godina. Stalno ih viđamo jer rade. Da ne rade, prevaranti bi radili nešto drugo“, rekao je jedan korisnik.
„Većina ljudi ih može uočiti na kilometar, ali oni koji to ne mogu su oni koji su prevareni. Oni su očigledno mete“, kaže se u jednom komentaru.
Ipak, video je dovoljno dobar da zaobiđe algoritam detekcije koji koristi YouTube, a dodatni problem je i što je tehnologija veštačke inteligencije koja stoji iza njega sada široko dostupna svima.
„Sledeća decenija će biti zanimljiva“, rekao je jedan korisnik.
U video snimku, lažna Dženifer Aniston promoviše staru prevaru sa „darivanjem“. Gledaocima se kaže da „ako gledaju ovaj video, jedan su od 10.000 srećnika koji će dobiti MacBook Pro za samo 10 dolara“.
Glumica u videu kaže korisnicima da prate link, odu na njen sajt i zatraže svoj uređaj u „najvećoj nagradnoj igri MacBooka na svetu“.
Ranije ovog meseca Tejlor Svift je takođe iskorišćena na sličan način, i to a promociju lažnog posuđa Le Creuset na Facebooku i TikToku, a prevaranti su iskoristili činjenicu da je pevačica veliki obožavalac luksuznog francuskog brenda.
U oktobru prošle godine, internetom je kružila slična prevara sa popularnim jutjuberom MrBeastom, dok je lik glumca Toma Henksa korišćen u reklami za stomatološke usluge bez njegovog pristanka.
Izdvojeno
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Pratite nas
Nagrade