Wikileaks: CIA ''pozajmljuje'' kod poznatih malvera

Vesti, 10.04.2017, 00:30 AM

Wikileaks: CIA ''pozajmljuje'' kod poznatih malvera

Wikileaks je objavio još 27 dokumenata koji navodno pripadaju američkoj Centralnoj obaveštajnoj agenciji (CIA).

Najnovija grupa procurelih dokumenata nazvana Grasshopper otkriva da je CIA razvila framework koji koristi za pravljenje "prilagođenih malvera" za hakovanje Microsoftovog operativnog sistema Windows i zaobilaženje antivirusne zaštite.

Svi objavljeni dokumenti koji nose oznaku "poverljivo" u suštini su korisničko uputstvo (PDF) kome mogu da pristupe samo agenti CIA.

Grasshopper framework omogućava zaposlenima u CIA da lako naprave malvere, prilagođene operativnom sistemu i antivirusu koji cilj koristi.

Grasshopper framework automatski spaja nekoliko komponenti koje su dovoljne za napad na cilj, i na kraju isporučuje agentima CIA Windows installer koji agencija može da pokrene na računaru CIA i instalira ciljevima prilagođene maliciozne payloadove.

Wikileaks tvrdi da je Grasshopper dizajniran tako da ga ne otkrivaju ni antivirusi najpoznatijih proizvođača, uključujući i Kaspersky Lab, Symantec i Microsoft.

CIA je navodno napravila Grasshopper kao savremeno rešenje za sajber špijunažu koje je jednostavno za upotrebu ali takođe obezbeđuje CIA prisustvo na inficiranom računaru.

Grasshopper omogućava instaliranje špijunskih alata koristeći različite mehanizme koji im obezbeđuju opstanak na inficiranim računarima, kao i njihovo menjanje menjanjem ekstenzija.

Jedan od takvih mehanizama je nazvan Stolen Goods. On pokazuje kako CIA prilagođava poznate malvere koje su razvili sajber kriminalci iz celog sveta i menja ih u skladu sa sopstvenim potrebama.

Jedan takav malver je Carberp, rootkit koji su razvili ruski hakeri. CIA je od Carberpa "pozajmila" metod koji ovaj malver koristi da bi opastao na računaru, kao i delove installera malvera. Tako je CIA prilagodila Carberp sopstvenim potrebama, ali je veći deo koda malvera značajno izmenjen.

Ne zna se kada je tačno CIA koristila hakerske alate pomenute u ovim dokumentima, ali Wikileaks tvrdi da su oni korisšćeni u periodu izmešu 2012. i 2015.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje