Uvedene sankcije protiv tri berze kriptovaluta zbog pomoći Rusiji
Vesti, 26.03.2024, 11:00 AM

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) sankcionisala je tri berze kriptovaluta zbog nuđenja usluga koje se koriste za izbegavanje ekonomskih sankcija uvedenih Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu početkom 2022. godine.
Sankcionisane su berze Bitpapa IC FZC LLC, Crypto Explorer DMCC (AWEX) i Obshchestvo S Ogranichennoy Otvetstvennostyu Tsentr Obrabotki Elektronnykh Platezhey (TOEP).
Sveukupno, SAD su uvele sankcije za 13 fintech kompanija povezanih sa Rusijom i dve osobe koje posluju u ruskom sektoru finansijskih usluga i tehnologije zbog pomoći Rusiji u izbegavanju ekonomskih sankcija.
Sankcije američkog Ministarstva finansija usledile su dve nedelje nakon što je Rusija objavila da je zabranila ulazak za 227 američkih državljana, među kojima su novinari i američki zvaničnici, zbog podrške „rusofobičnoj politici Vašingtona“.
Kompanije i pojedinici koje su SAD sankcionisale su „omogućili transakcije ili ponudili druge usluge koje su pomogle entitetima koje je OFAC imenovao da izbegnu sankcije“.
Bitpapa, koja ruskim državljanima nudi virtuelnu razmenu valuta, optužena je da je omogućila transakcije vredne milione dolara sa sankcionisanim ruskim entitetima Hydra Market i Garantex.
Hydra Market je bila darknet platforma na kojoj su se prodavali narkotici, ukradene finansijske informacije i usluge pranja novca. Zatvorena je u aprilu 2022. kada je nemačka policija zaplenila njene servere.
Crypto Explorer nudi usluge konverzije između virtuelnih valuta, rubalja i UAE dirhama, saopštio je Trezor.
„AWEX nudi gotovinske usluge u svojim kancelarijama u Moskvi i Dubaiju i takođe učitava sredstva na kreditne kartice povezane sa ruskim bankama koje je sankcionisala OFAC, kao što su Sberbank i Alfa-Bank“, dodaje se u saopštenju.
Takođe je sankcionisana još jedna berza virtuelnih valuta koju vodi TOEP za koju se tvrdi da je omogućila digitalna plaćanja u rubljama i virtuelnim valutama sankcionisanim subjektima kao što su Sberbank, Alfa-Bank i Hydra Market.
Na listi sankcionisanih su kompanije sa sedištem u Moskvi kao što su B-Crypto, Masterchain i Laitkhaus, koje su se udružile sa sankcionisanim ruskim bankama u izdavanju, razmeni i prenosu kriptovaluta. Sankcionisan je i Atomaiz koji je učestvovao u tokenizaciji plemenitih metala i dijamanata za ruske kompanije.
Neke od kompanija koje su sankcionisale SAD su u inostranstvu, ali su u vlasništvu, kontrolisane ili deluju u ime Rusije.
Blokirana je sva imovina i interesi određenih subjekata koji su u posedu ili pod kontrolom SAD, a bilo kakve transakcije sa njima su zabranjene.
Prema rečima američkih zvaničnika „Rusija se sve više okreće alternativnim mehanizmima plaćanja kako bi zaobišla sankcije SAD i nastavila da finansira svoj rat protiv Ukrajine“.
Foto: Art Rachen / Unsplash

Izdvojeno
Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ove nedelje zakon koji ima za cilj da zaštiti građane od sajber prevara, pošto je finansijski sajber kr... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju malo poznatu funkciju MU-plugins za skrivanje malvera na WordPress sajtovima
.jpg)
Novi bezbednosni problem za WordPress sajtove: hakeri zloupotrebljavaju Must-Use dodatke (MU-plugins) da bi sakrili malver i imali dugoročni pristup ... Dalje
Lažna aplikacija Zoom krije opasni ransomware

Lažni program za instalaciju Zoom-a na lažnom sajtu Zoom-a instalira malver koji tiho preuzima sisteme korisnika. Istraživači bezbednosti DFIR-a u... Dalje
Lažni torrent za Diznijev film Snežana inficira uređaje malverom

Za najnoviji Diznijev film Snežana (Snow White), sa IMDb sa ocenom 1,6/10 kažu da je najveći promašaj koji je kompanija ikada objavila. Film nije... Dalje
Svetski dan bekapa: zašto su rezervne kopije podataka važnije nego ikad pre

Jednom godišnje, tačnije, svake godine pred 31. mart, podsećamo se često zanemarenog aspekta naših digitalnih života: pravljenje rezervnih kopij... Dalje
Pratite nas
Nagrade