Sud potvrdio: Američko ministarstvo odbrane finansiralo istraživanje o hakovanju Tora
Vesti, 26.02.2016, 00:30 AM
Američki okružni sud potvrdio je ono što su svi već znali, da je američka vlada, preko ministarstva odbrane, primorala Univerzitet Karnegi Melon da sprovede studiju o metodama deanonimizacije saobraćaja Tora.
Dokumenti iz sudskog postupka koji se vodi protiv Brajana Farela, koji je uhapšen zbog sumnje da je bio jedan od administratora sajta Silk Road 2.0, otkrivaju da je američko ministarstvo odbrane sprovelo istraživanje o Toru i metodama koje bi mogle biti iskorišćene za otkrivanje IP adresa njenih korisnika.
FBI je uz pomoć ovog istraživanja uspeo da razotkrije Farelovu ulogu u radu sajta Silk Road 2.0 na kome se trgovalo narkoticima, oružjem, i drugom nelegalnom robom i uslugama.
To se dešava početkom 2014. a glasine o tome pojavile su se u javnosti kada su istraživači sa univerziteta prijavili svoje učešće na konferenciji Black Hat 2014 na kojoj su nameravali da prezentuju svoje istraživanje, da bi nekoliko dana pre konferencije njihovo gostovanje bez objašnjenja bilo otkazano.
Međutim, za to su članovi Tor projekta već saznali tako da su rešili probleme sa propustima koji su ugrožavali anonimnost korisnika Tora, a zatim su javno optužili univerzitet i FBI za pokušaj hakovanja Tora.
Oni su optužili FBI da je platio Univerzitetu Karnegi Melon milion dolata za deanonimizaciju Tor saobraćaja.
Univerzitet je posle toga izdao saopštenje u kome je objašnjeno da ova institucija s vremena na vreme odgovara na sudske pozive u kojima se zahtevaju informacije o izvršenim istraživanjima, i da je univerzitet u obavezi da se povinuje ovim zahtevima, kao i da za to ne dobija bilo kakvu finansijsku nadoknadu.
Tada niko nije verovao u ove tvrdnje, ali sada je iz sudskih dokumenta iz postupka protiv Brajana Farela jasno da je ono što se tvrdilo u saopštenju istina.
Posle toga Tor projekat je pokrenuo kampanju prikupljanja sredstava da bi obezbedio finansijsku nezavisnost od američke vlade, a kasnije je najavljen i program nagrada za otkrivene bagove da bi istraživači imali motiv da ulože više napora da se poprave ranjivosti Tora.
Ovaj program trebalo bi da startuje ovog leta, a istraživači koji će imati pristup ovom programu biće oni koji dobiju poziv od članova Tor projekta.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade