Sajber-kriminalci prošle godine od ransomwarea zaradili najmanje 350 miliona dolara
Vesti, 03.02.2021, 10:00 AM
Kriminalne grupe koje rade sa ransomwareom prošle godine su od otkupnina zaradile najmanje 350 miliona dolara, otkrila je kompanija Chainalysis u izveštaju objavljenom prošle nedelje.
Do te brojke došlo se praćenjem transakcija ka blockchain adresama povezanim sa ransomware napadima.
Iako Chainalysis ima verovatno najsveobuhvatnije podatke o sajber-kriminalu povezanom sa kriptovalutama, kompanija je rekla da je njena procena samo donja granica stvarnog ukupnog profita.
Chainalysis kaže da nisu sve žrtve prošle godine otkrile napade ransomwarea i naknadne isplate, i da je stvarna ukupna zarada sajber-kriminalaca bila višestruko veća od onoga što je kompanija mogla da vidi.
Prema podacima objavljenim u izveštaju, plaćanja povezana sa ransomwareom činila su 7% svih sredstava koja su završila na računima sajber-kriminalaca u 2020. godini.
Brojka je veća za 311% u poređenju sa 2019. godinom, a Chainalysis smatra da je za ovaj nagli porast kriv “broj novih malvera koji uzimaju velike sume od žrtava” i “nekoliko već postojećih koji drastično povećavaju zaradu”.
Na osnovu podataka kompanije, među onima koji su prošle godine najbolje zarađivali su grupe kao što su Ryuk, Maze (koja sada ne postoji), Doppelpaymer, Netwalker (čiji je opstanak doveden u pitanje posle nedavnog hapšenja), Conti i REvil (poznat i pod nazivom Sodinokibi).
I drugi ransomwarei poput Snatcha, Defray777 (RansomExx) i Dharme takođe su izvukli dobit koja se procenjuje u milionima dolara.
Chainalysis je rekao da na osnovu načina na koji su žrtve plaćale otkupnine i kako su zarade od određenih RaaS (Ransomware-as-a-Service) rasle i padale, postoje i dokazi koji ukazuju da je na ransomware sceni mnogo manje aktera nego što se ranije verovalo, i da su se mnoge od ovih grupa prebacivale sa jedne RaaS usluge na drugu jer su ih privukle bolje ponude.
Chainalysis je rekao da je takođe pratio kako prevaranti premeštaju isplaćene otkupnine kroz blockchain.
Nova otkrića nisu se previše razlikovala od onih iz prethodnih godina. Chainalysis kaže da su kriminalci obično prali novac preko usluga „mešanja bitkoina“, a zatim ih konvertovali u stvarnu valutu. Chainalysis je takođe otkrio da ransomware grupe često koriste ista ta sredstva za plaćanje usluga drugih sajber-kriminalaca: takozvanim bulletproof hosting provajderima, prodavcima exploita i servisima koji vrše penetracijske testove (brokeri početnog pristupa).
Chainalysis kaže da su mnoge od ovih grupa često koristile iste posredničke usluge pranja novca.
Izdvojeno
Hakovano 16 ekstenzija za Chrome, ugroženi podaci 600.000 korisnika
Najmanje 16 ekstenzija za Chrome kompromitovano je u phishing napadima na izdavače ekstenzija za veb pregledač u Chrome Web Store. Time su ugroženi... Dalje
Ekspanzija malvera koji kradu podatke: detekcija malvera Lumma Stealer porasla za skoro 400%
Prema telemetrijskim podacima kompanije ESET, detekcija malvera koji krade podatke Lumma Stealer, koji je sve traženiji među sajber kriminalcima, po... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Pratite nas
Nagrade