Sajber kriminalci koriste ukradene NVIDIA sertifikate za potpisivanje malvera
Vesti, 08.03.2022, 11:00 AM
Kako je izvestio Bleeping Computer, sajber kriminalci koriste ukradene sertifikate za potpisivanje Nvidia koda za malvere kako bi izgledali kao bezbedan i pouzdan softver i da bi omogućili učitavanje zlonamernih drajvera u Windows.
Ove nedelje, Nvidia je potvrdila da je pretrpela sajber napad tokom koga su ukradeni podaci zaposlenih i poverljivi podaci kompanije.
Ransomware grupa Lapsus$ preuzela je odgovornost za ovaj napad, tvrdeći da su tokom napada ukrali 1TB podataka koje su počeli da objavljuju nakon što je Nvidia odbila da pregovara sa njima.
Tako su se među procurelim podacima našla i dva ukradena sertifikata za potpisivanje koda koje su koristili programeri Nvidije za potpisivanje drajvera i izvršnih programa.
Sertifikat za potpisivanje koda omogućava programerima da digitalno potpišu izvršne fajlove i drajvere kako bi Windows i korisnici mogli da provere vlasnika fajla. Da bi povećao bezbednost Windowsa, Microsoft takođe zahteva da drajveri u kernel režimu budu potpisani kodom pre nego što ih operativni sistem učita.
Nakon što je Lapsus$ objavio Nvidijine sertifikate, ubrzo je otkriveno da se oni koriste za potpisivanje malvera i drugih alata koje koriste sajber kriminalci. Uzorci koji su postavljeni na VirusTotal pokazuju da su ukradeni sertifikati korišćeni za potpisivanje raznih malvera i alata za hakovanje, kao što su Cobalt Strike, Mimikatz, backdoor i trojanci za daljinski pristup.
Iako su oba ukradena Nvidia sertifikata istekla, Windows će dozvoliti da se drajver potpisan ovim sertifikatima učita u operativni sistem.
Koristeći ove ukradene sertifikate, sajber kriminalci dobijaju mogućnost da njihovi programi izgledaju kao legitimni Nvidia programi.
Iz Microsofta je u međuvremenu stigla preporuka da administratori mogu da konfigurišu smernice kontrole aplikacija Windows Defendera tako da kontroliše koji Nvidia drajveri mogu da se učitavaju. Međutim, to nije lak zadatak, posebno za korisnike Windowsa koji nisu IT stručnjaci.
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade