Sajber agent 007, malver MiniDuke, špijunirao je Evropu skoro dve godine
Vesti, 06.03.2013, 06:11 AM
Nedavno otkriveni malver za sajber špijunžu, MiniDuke, kojim su špijunirane evropske vlade i institucije, aktivan je najmanje godinu dana i 9 meseci.
Uzorak malvera koji su otkrili stručnjaci rumunske firme BitDefender aktivan je bar od 20. juna 2011. godine.
Ono po čemu se verziija malvera iz 2012. godine razlikuje od starije verzije koju je otkrio BitDefender je vreme, jer je verzija iz 2011. godine podešena prema vremenu sa servera američke mornarice, dok nova verzija koristi kinesko vreme.
Starija verzija malvera MiniDuke je starija skoro godinu dana od verzije iz 2012. godine.
Novija verzija koristi Google kako bi otkrila gde su njegovi serveri za komandu i kontrolu. To nije slučaj sa verzijom iz 2011. godine. I jedan i drugi uzorak malvera koriste kodirane kanale za komunikaciju između kompromitovanih računara i centralnih komandnih sistema, za koje se pretpostavlja da su hakerski serveri.
Najnovije verzije malvera iz 2013. godine koriste maliciozne PDF fajlove i sigurnosne propuste u softveru kako bi se zaobišla Adobe-ova sandbox tehnologija koja treba da zaustavi maliciozni kod u PDF dokumentu u pokušaju da nanese štetu sistemu.
Međutim, razlike u namerama između ove dve verzije nema. Namere i aktivnosti malvera su iste.
Ovo otkriće je otvorilo neka nova pitanja u vezi porekla malvera iz 2012. godine i malvera uopšte. Promena u računanju vremena može govoriti u prilog pretpostavci da su autori malvera želeli da prikriju svoj identitet.
Jedino što je nesumnjivo je da je bez obzira na verziju, malver dizajniran kao alat za sajber špijunažu koji je omogućio svojim autorima da se domognu poverljivih podataka koji pripadaju evropskim vladama. Ko su autori malvera ostaje misterija.
MiniDuke je zarazio kompjuterske sisteme vladinim organizacijama u Ukrajini, Belgiji, Rumuniji, Češkoj Republici, Irskoj, Crnoj Gori, ali i drugim evropskim državama, kaou jednom institutu za istraživanja i u neimenovanoj zdravstvenoj instituciji u SAD.
Rumuska obaveštajna služba SRI opisala je MiniDuke kao sajber oružje koje je sponzorisala neka država, koje je imalo veći uticaj i nanelo više štete od operacije "Crveni oktobar" za koju se ranije saznalo i čija su meta bile istočnoevropske države kao i bivše članice SSSR-a.
I "Crveni oktobar" i MiniDuke su otkriveni mesecima pošto su obe kampanje otpočele.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade