Ruske vlasti zabranile još šest VPN servisa
Vesti, 03.12.2021, 11:30 AM
Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor, najavio je zabranu još šest VPN proizvoda, čime je ukupan broj zabranjenih programa porastao na više od deset.
Najnoviji VPN servisi dodati na listu zabranjenih su Betternet, Lantern, X-VPN, Cloudflare WARP, Tachyon VPN i PrivateTunnel.
Roskomnadzor je uputio obaveštenje Centru za praćenje i kontrolu mreže javnih komunikacija o uklanjanju navedenih proizvoda iz sistema svih registrovanih ruskih kompanija i javnih organizacija.
Na listi zabranjenih pored navedenih se nalaze i Hola! VPN, ExpressVPN, KeepSolid VPN Unlimited, Nord VPN, Speedify VPN, IPVanish VPN, VyprVPN, Opera VPN i ProtonVPN.
Razlog za zabranu je taj što ovi servisi nisu ispoštovali zahteve Roskomnadzora da povežu svoje sisteme sa FGIS (Federalni državni informatički sistem) bazom podataka, što bi u suštini obesmislilo svrhu VPN-a.
Korisnici koji žive u Rusiji mogli su da koriste ove VPN alate da bi zaobišli ograničenja pristupa i da ostanu anonimni, što je nivo slobode koji Rusija nije voljna da prihvati.
Roskomnadzor kaže da zaobilaženje nametnutih ograničenja stvara uslove za zlostavljanje dece, upotrebu droga, širenje ekstremističkih, samoubilačkih i terorističkih sadržaja.
Sa druge strane, zagovornici slobode vide ove argumente kao izgovor da se nametnu ograničenja koja ućutkuju one koji se suprotstavljaju stavovima i narativima države.
Ruske vlasti su 2019. dale ultimatum svim VPN servisima koji su radili u zemlji da se pridržavaju njihovih pravila. Jedini VPN provajder koji je pozitivno odgovorio na to bio je Kaspersky (Secure Connection).
Drugi VPN provajderi prešli su na nove servere izvan ruskih granica ili na korišćenje tehnike maskiranja saobraćaja za koje se zna da dobro funkcionišu protiv kineskog „Velikog zaštitnog zida“.
Ruske vlasti su u nekoliko navrata zabranjivale one koji su pokušavali da zaobiđu nove propise.
Pošto su ruski korisnici prinuđeni da deinstaliraju zabranjene proizvode i okrenu se alternativnim opcijama, vlasti u zemlji redovno procenjuju koji VPN servisi postaju najpopularniji i dodaju ih na listu blokiranih.
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade