RansomwareFree: Još jedan besplatni alat za zaustavljanje ransomwarea
Vesti, 20.12.2016, 09:30 AM
Poslednjih godina problem sa ransomwareima je eskalirao - svakodnevno se pojavljuju novi malveri ove vrste tako da je svaka pomoć u borbi protiv njih dobrodošla.
Jedno takvo rešenje je ponudila firma iz Bostona u SAD, Cybereason. Reč je o besplatnom alatu RansomwareFree koji može da pomogne korisnicima Windows 7, 8 i 10, kao i korisnicima Windows Server R2 i 2008 R2. Ovaj alat obezbeđuje detekciju ransomwarea u realnom vremenu. On može da uoči većinu ransomwarea pre nego što počnu sa šifrovanjem fajlova i upozori korisnike da preduzmu neke mere.
RansomwareFree funkcioniše tako što kreira foldere sa nasumično izabranim nazivima koji služe kao mamac. Nazivi ovih foldera počinju karakterima kao što su ~ ili ! koje će ransomware najpre skenirati.
RansomwareFree nadzire ove fajlove i kad god se tu nešto promeni on detektuje proces i zaustavlja ga.
RansomwareFree pri tom pita korisnika da li želi da zastavi taj proces ili da se on nastavi.
Prema tvrdnjama stručnjaka firme Cybereason, RansomwareFree može da detektuje više od 40 različitih ransomwarea, među kojima su Locky, CryptoWall, TeslaCrypt, Jigsaw, Cerber i drugi.
RansomwareFree otkriva kada počne šifrovanje fajlova koje je karakteristično za ransomware, i na inficiranom računaru i na deljenjim i/ili umreženim diskovima.
Jedini nedostatak ovog alata je to što mu je potrebno malo vremena da otkrije kada počne šifrovanje fajlova. To znači da pre nego što RansomwareFree otkrije da se nešto dešava, može se desiti da nekoliko fajlova bude šifrovano.
Mnogi bi pristali da žrtvuju nekoliko fajlova da bi spasili ostale, ali ne morate žrtvovati nijedan fajl - najbolji način da sačuvate svoje fajlove od ransomwarea je redovan backup.
RansomwareFree spada u kategoriju anti-ransomware alata koje često zovu vakcinama, kao što su Anti-Ransomware kompanije Malwarebytes, Anti-Ransomware alat kompanije Bitdefender, Anti-Ransomware alat za preduzeća kompanije Kaspersky Labs, i Cryptostalker Šona Vilijemsa(samo za Linux).
Izdvojeno
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Pratite nas
Nagrade