Produžen pritvor osnivaču Telegrama
Vesti, 26.08.2024, 11:30 AM
Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prekršaja u vezi sa popularnom aplikacijom Telegram iza koje stoji njegova kompanija. Durov je uhapšen na aerodromu Le Burže u blizini Pariza u subotu.
Prema izvoru bliskom istrazi, istražni sudija koji vodi ovaj slučaj produžio je pritvor Durovu. Pritvor radi ispitivanja može trajati najviše 96 sati, posle čega sud može odlučiti da ga oslobodi ili da se pokrene postupak i odredi dalji pritvor.
Francuski istražitelji izdali su nalog za hapšenje Durova u okviru istrage o optužbama za prevaru, trgovinu drogom, organizovani kriminal, promovisanje terorizma i maltretiranje putem interneta. Durov je optužen da nije preduzeo mere za suzbijanje zloupotrebe platforme u kriminalne svrhe. On je priveden nakon što je u subotu uveče svojim privatnim avionom stigao u Pariz iz Bakua.
„Dosta je bilo nekažnjivosti Telegrama“, rekao je jedan istražitelj koji je izrazio iznenađenje što je Durov doleteo u Pariz znajući da ga policija traži.
„Telegram se pridržava zakona EU, uključujući i Zakon o digitalnim uslugama - njegova moderacija je u okviru industrijskih standarda i stalno se poboljšava”, navodi se u saopštenju koje je Telegram izdao u nedelju uveče. „Generalni direktor Telegrama Pavel Durov nema šta da krije i često putuje po Evropi. Apsurdno je tvrditi da su platforma ili njen vlasnik odgovorni za zloupotrebu te platforme. Čekamo brzo rešenje ove situacije.”
Ruske vlasti optužile su Francusku da „odbija da sarađuje“. Ruska ambasada u Parizu zatražila je pristup Durovu i rekla da je Francuska do sada „izbegavala angažovanje“ u vezi sa situacijom.
Durov je napustio Rusiju 2014. nakon što je odbio da se povinuje zahtevima Kremlja da ugasi opozicione grupe na društvenoj mreži VK koju je osnovao kada je imao 22 godine. Napustio je VK nakon spora sa vlasnicima platforme koji su povezani sa Kremljom i fokusirao se na Telegram, aplikaciju koju je osnovao sa svojim bratom Nikolajem 2013. godine.
U početku, Telegram je bio sličan drugim aplikacijama za razmenu poruka, ali se od tada izdvojio i postao svojevrsna društvena mreža. Pored komunikacije jedan na jedan, korisnici mogu da se pridruže grupama koje mogu imati do 200.000 ljudi i kreirati „kanale“ koje drugi mogu da prate i ostavljaju komentare. Sa 950 miliona aktivnih korisnika mesečno, Telegram je postao glavni izvor informacija i dezinformacija o ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Durov živi u Dubaiju, gde je sedište Telegrama, i ima državljanstvo Francuske i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE). Nedavno je rekao da je pokušao da se nastani u Berlinu, Londonu, Singapuru i San Francisku pre nego što je izabrao Dubai, koji je pohvalio zbog poslovnog okruženja i „neutralnosti“.
Međutim, i u UAE, Telegram se suočava sa pritiskom da moderira sadržaj, dok zapadne vlade pokušavaju da suzbiju govor mržnje, dezinformacije, deljenje slika zlostavljanja dece i drugog nezakonitog sadržaja.
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, tvrdio je da je Durov napravio grešku pobegavši iz Rusije, misleći da nikada neće morati da sarađuje sa bezbednosnim službama u inostranstvu. „Pogrešio je”, rekao je Medvedev. „Za sve naše zajedničke neprijatelje on je sada Rus - i stoga nepredvidiv i opasan.”
Komentarišući na X-u hapšenje Durova, desničarski američki komentator i teoretičar zavere Taker Karlson rekao je da je Durov „živo upozorenje svakom vlasniku platforme koji odbija da cenzuriše istinu po nalogu vlada i obaveštajnih agencija“. U intervjuu sa Karlsonom ranije ove godine, Durov je rekao da aplikacija treba da ostane „neutralna platforma“, a ne „igrač u geopolitici“. Durov je tom prilikom izjavio i da korisnici „vole nezavisnost“ aplikacije Telegram. „Oni takođe vole privatnost, slobodu, mnogo je razloga zašto bi neko prešao na Telegram.“
Milijarder i vlasnik X-a Ilon Mask, ponovo je objavio snimak tog intervjua gde je Durov pohvalio Maskovo preuzimanje X-a kao „odličan razvoj“ uz haštag „FreePavel“, a zatim nastavio sa drugim tvitom u kome je napisao: „Liberté! Liberté! Liberté?“
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade