Procureli podaci dva miliona kreditnih kartica ukradenih od korisnika iz celog sveta
Vesti, 02.03.2023, 00:30 AM
Obeležavajući godišnjicu, BidenCash, sajt na mračnom vebu na kome se prodaju ukradene kreditne kartice, otkrio je informacije o dva miliona važećih kartica.
Dok legitimne kompanije obeležavaju rođendane nudeći popuste, sajber kriminalci poklanjaju ukradenu robu pa je tako BidenCash objavio da deli informacije o kreditnim karticama.
Procurele informacije uključuju imena i prezimena vlasnika kartica, brojeve kartica, bankovne podatke, datume isteka i CVV kodove (broj sa poleđine kartice). Među procurelim podacima takođe ima i kućnih i email adresa povezanih sa ukradenim karticama.
Sajber-kriminalci često koriste ukradene kartice da bi prikrili nezakonite aktivnosti, a sajtovi poput BidenCasha su sastavni deo ekonomije sajber kriminala. Podaci o karticama uglavnom se kradu pomoću odgovorajućih malvera ili infekcijom PoS uređaja.
Istraživački tim Cybernewsa je analizirajući procurele podatke utvrdio da je reč o karticama ukradenim širom sveta, ali i da kartice izdate u SAD dominiraju među procurelim podacima. Među procurelim podacima je mnogo podataka korisnika iz Kine, Meksika, Indije, Kanade i Velike Britanije.
BidenCash je počeo sa radom u junu 2022., pa se nameće pitanje zašto se slavi godišnjica u martu. Međutim, sajber-kriminalci koji vode sajt su već imali slične promotivne kampanje: prošlog oktobra, BidenCash je ponudio korisnicima informacije o više od 1,2 miliona ukradenih kartica.
U svakom slučaju, prodaja i neovlašćeno korišćenje ukradenih podataka o kreditnim karticama su nezakoniti. Ova kriminalna aktivnost često uključuje kupovinu prepaid poklon kartica kojim kriminalci prikrivaju tragove, iskorišćavanje ličnih podataka ili pranje novca.
Tržište ukradenih kartica obuhvata dva segmenta: prodaju podataka o karticama u tekstualnom formatu (broj kartice, datum isteka, ime vlasnika kartice, adresa i CVV) i informacije preuzete sa magnetne trake kartice.
Naslovna fotografija: Pixabay
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade