Prezentacija o otkrivanju identiteta korisnika TOR-a na konferenciji Black Hat iznenada otkazana
Vesti, 23.07.2014, 09:22 AM
Prezentacija istraživača Univerziteta Karnegi Melon iz Pitsburga o tome kako je moguće otkriti identitet korisnika koji koriste TOR mrežu, koja je početkom sledećeg meseca trebalo da bude održana na konferenciji Black Hat posvećenoj bezbednosti, krajem prošle nedelje je iznenada otkazana.
Organizatori konferencije dobili su obaveštenje o otkazivanju prezentacije od pravnog saveta Instituta za softverski inženjering (SEI) i Univerziteta Karnegi Melon, a kao razlog je navedeno to što prezentacija istraživača Aleksandra Volinkina nema dozvolu SEI i univerziteta za javno objavljivanje.
Volinkin, koji je inače u CERT (Computer Emergency Response Team) timu univerziteta, trebalo je da održi predavanje pod nazivom “Ne morate da budete NSA da provalite TOR: Otkrivanje identiteta korisnika na budžetu” na konferenciji Black Hat koja se održava 6. i 7. avgusta u Las Vegasu.
TOR (skraćeno od “The Onion Router”) je open-source servis koji je dizajniran da obezbedi anonimnost internet korisnika i zaštiti njihovu privatnost. Tor je stvorila Istraživačka laboratorija američke mornarice, ali za njegovo održavanje je sada zadužen TOR Project.
TOR često koriste novinari i disidenti, koji imaju legitiman interes da zaštite svoj identitet. Međutim, TOR koriste i sajber kriminalci da bi zaštitili svoje nezakonite aktivnosti.
Iako je otkazivanje prezentacija na Black Hat konferenciji retkost, to se i ranije događalo, mada u ovom slučaju nije jasno zbog čega je pravni savet smatrao da Volinkinova prezentacija ne bi trebalo da bude održana. Pojedinci spekulišu da bi razlog za otkazivanje prezentacije mogla biti priroda detalja koji bi u tom slučaju bili otkriveni jer bi se time možda prekršili američki savezni zakoni o prisluškivanju.
Ono što je sigurno je da zahtev za otkazivanje prezentacije nije došao od TOR Projecta. Šta više, Rodžer Dingeldajn koji vodi TOR Project kaže da oni sarađuju sa CERT timom kako bi mogli da otkriju detalje, što bi se moglo desiti ove nedelje. On kaže da TOR Project nije tražio od organizatora Black Hat konferencije kao ni od CERT tima da se prezentacija otkaže, kao ni da oni nisu znali da će prezentacija biti otkazana pre nego što je to zvanično objavljeno.
“Mi ohrabrujemo istraživanje na TOR mreži kao i odgovorno objavljivanje svih novih i zanimljivih napada”, kaže Dingeldajn dodajući da su im istraživači koji su im u prošlosti dostavljali informacije o bagovima koje su otkrili pomogli da otklone probleme te da su njihova iskustva u vezi sa tim generalno pozitivna.
U opisu prezentacije koji je bio objavljen na sajtu konferencije a koji je sada uklonjen navedeno je da je reč o “fundamentalnim greškama u dizajnu i implementaciji u TOR mreži”, kao i da metod koji je trebalo da bude prezentovan na konferenciji košta manje od 3000 dolara a mogao bi dovesti do otkrića “identiteta stotina hiljada TOR korisnika i hiljade skrivenih servisa u roku od nekoliko meseci”.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade