Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga

Vesti, 29.11.2024, 09:00 AM

Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga

Prosečni čovek troši 938 dolara godišnje na 12 pretplata, otkrila je nedavno sprovedena studija kompanije Kaspersky. Postoje pretplate za sve: muziku, filmove, fitnes, antivirusni softver, pa čak i aplikacije za slanje poruka, što samo govori da su pretplate postale deo našeg svakodnevnog života i uobičajeni trošak na koji pristajemo da bismo koristili određene usluge.

Korisnici popularne aplikacije Telegram takođe imaju mogućnost plaćanja pretplate za Telegram Premium, koja uklanja sva ograničenja besplatne verzije mesindžera. A najbolja stvar u vezi s tim je što je možete pokloniti svojim prijateljima. Ako imate veliku listu kontakata, Telegram vas često podseća na ovu mogućnost.

Kaspersky je upozorio na prevarante koji zloupotrebljavaju pretplatu za Telegram Premium da bi ukrali podatke korisnika. Prevaranti iskorišćavaju to što se pretplata za Telegram Premium može pokloniti, pa je nude i šakom i kapom korisnicima aplikacije. Šta se, međutim, krije iza ovih poklon pretplata sajber kriminalaca i kako možete zaštititi svoj Telegram nalog?

Sve počinje Telegram porukom nevinog izgleda nekoga sa vaše liste kontakata: „Poslat vam je poklon - pretplata na Telegram Premium“. U poruci je link koji na prvi pogled deluje legitimno i kao da zaista vodi do zvaničnog Telegram Premium kanala. Ali postoji problem. Tekst koji vidite - https://t.me/premium - zapravo skriva link do potpuno druge stranice, phishing stranice. Stranica izgleda kao obična stranica za prijavu na Telegram u veb pregledaču. Međutim, prevaru odaje URL: adresa počinje poznatim https://t.me, ali ima nešto dodatno, čega ne bi bilo da je u pitanju legitimna stranica.

Ako ovde unesete detalje svog naloga, smatrajte ih ukradenim. Vaše korisničko ime, lozinka i možda i vaš kod za dvofaktorsku autentifikaciju će završiti u rukama prevaranata. Kada predate svoje podatke, prevaranti prikazuju poruku sa čestitkom i pokreću 24-časovni tajmer, tvrdeći da je to period aktivacije za Telegram Premium. Ovo odlaganje je klasična taktika sajber kriminala. Prevaranti računaju na to da će korisnik ili zaboraviti na pretplatu ili će verovati da je zaista na putu. Jedina stvar koja će najverovatnije desiti tokom ova 24 sata je da ćete trajno izgubiti pristup svom nalogu.

Otkako je Telegram Premium pokrenut pre nekoliko godina, pojavili su se razni scenariji prevare.

Na primer, sajber kriminalci su tvrdili da su organizatori besplatne tombole za tromesečnu pretplatu za Telegram Premium. Međutim, nema pravog izvlačenja pobednika - svi su pobednici. Ali umesto nagrade žrtve se upućuju da kliknu na link i da se prijave na Telegram na sajtu za phishing. I tu su njihovi nalozi kompromitovani.

Još jedna uobičajena taktika je distribucija APK fajlova za navodno „hakovane“ Telegram aplikacije u paketu sa Premium pretplatama. Takve modifikovane aplikacije često nisu ništa drugo do prikriveni malver.

Ovi prevaranti deluju širom sveta, a ako ova prevara još nije stigla u vaš region, budite sigurni da će uskoro doći.

Kako zaštititi svoj Telegram nalog?

Uvek imajte na umu da nema besplatnog ručka. Pre nego što se obradujete iznenadnom poklonu, proverite da li pošiljalac zaista ima dobre namere. Kontaktirajte ga preko drugog kanala komunikacije - pozovite ga ili koristite drugi mesindžer.

Kupujte pretplate samo preko zvaničnih kanala.

Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju. Ovo bi mogla biti vaša poslednja linija odbrane u slučaju da nasednete na prevaru.

Informišite se o drugim načinima na koje prevaranti mogu da ukradu vaš Telegram nalog. Postoji bezbroj šema, a mnoge su sofisticiranije nego što izgledaju.

Usporite, čak i ako vam se žuri. Prevaranti vole da vrše pritisak na žrtve pomoću tajmera. Kada je u pitanju vaša bezbednost, zanemarite odbrojavanja i ne žurite.

Budite oprezni sa alternativnim verzijama aplikacija. Koristite samo zvanične aplikacije, jer nezvanične verzije skoro uvek dolaze u paketu sa trojancima.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga

Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga

Prosečni čovek troši 938 dolara godišnje na 12 pretplata, otkrila je nedavno sprovedena studija kompanije Kaspersky. Postoje pretplate za sve: muz... Dalje

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje