Pregledi linkova u aplikacijama za slanje poruka ugrožavaju privatnost korisnika

Vesti, 28.10.2020, 09:30 AM

Pregledi linkova u aplikacijama za slanje poruka ugrožavaju privatnost korisnika

Pregledi linkova u popularnim aplikacijama za slanje poruka mogu biti veoma opasni zbog curenja IP adresa, otkrivanja linkova poslatih u šifrovanim razgovorima, pa čak i nepotrebnog nevidljivog preuzimanja gigabajta podataka.

„Linkovi koje se dele u ćaskanju mogu sadržati privatne informacije namenjene samo primaocima [poruka]“, rekli su istraživači Talal Haj Bakry i Tommy Misk, koji su upozorili na ove rizike. „To mogu biti računi, ugovori, medicinski kartoni ili bilo šta što može biti poverljivo. Aplikacije koje se oslanjaju na servere za generisanje pregleda linkova mogu da narušavaju privatnost svojih korisnika slanjem linkova koje se dele u privatnom ćaskanju na svoje servere.“

Pregledi linkova su uobičajeni u većini aplikacija za slanje poruka, a osim vizuelnog prikaza, podrazumevaju i kratak opis deljenog linka.

I dok aplikacije poput Signala i Wirea omogućavaju korisnicima da uključe ili isključe preglede linkova, nekoliko drugih poput aplikacije Threema i WeChat uopšte ne generišu pregled linka.

Pregledi linkova na strani pošiljaoca u Apple iMessage, Signalu (ako je postavka uključena), Viberu i Facebookovom WhatsAppu funkcionišu tako što se link preuzima, posle čega se stvara slika pregleda i kratki opis koji se zatim primaocu šalje kao prilog. Kada aplikacija na drugom kraju primi pregled, ona prikazuje poruku bez otvaranja linka, štiteći tako korisnika od zlonamernih linkova.

„Ovaj pristup pretpostavlja da onaj ko šalje link mora da mu veruje, jer će aplikacija pošiljaoca biti ta koja će morati da otvori link“, rekli su istraživači.

Pregledi linkova generisani na strani primaoca otvaraju vrata novim rizicima omogućavajući napadačima da procene njihovu približnu lokaciju bez ikakvih radnji koje preduzima primalac, samo slanjem linka na server pod njihovom kontrolom.

To se dešava jer aplikacija za slanje poruka, po prijemu poruke sa linkom, automatski otvara URL da bi kreirala pregled otkrivajući IP adresu telefona u zahtevu poslatom serveru.

Osim toga, postavlja se pitanje da li server koji se koristi za generisanje pregleda zadržava kopiju, i ako je zadržava, koliko je zadržava.

Nekoliko aplikacija, uključujući Discord, Facebook Messenger, Google Hangouts, Instagram, LINE, LinkedIn, Slack, Twitter i Zoom, spada u ovu kategoriju. Nijedna od njih ne ukazuje korisnicima na činjenicu da „serveri preuzimaju sve što pronađu u linku“.

Testiranje ovih aplikacija otkrilo je da su, osim za Facebook Messengera i Instagrama, sve ostale nametnule ograničenje od 15-50 MB kada su u pitanju fajlovi koje preuzimaju njihovi serveri.

Facebook Messenger i Instagram preuzimaju čitave fajlove, čak i ako se radi o gigabajtima.

Ovo bi moglo ozbiljno da ugrozi privatnost korisnika ako serveri zadrže kopiju a dogodi se hakerski napad na servere.

Uprkos end-to-end enkripciji (E2EE), dizajniranoj da spreči treću stranu da prisluškuju razgovore, oslanjanje aplikacije na eksterni server za generisanje pregleda linkova omogućava serverima da znaju sve o linkovima koji se šalju preko aplikacije i ko sa kim deli link.

„Kad god pravite novu funkciju, uvek imajte na umu kakve implikacije na privatnost i bezbednost ona može imati, posebno ako će ovu funkciju koristiti hiljade ili čak milioni ljudi širom sveta. Pregledi linkova su lepa funkcija od koje korisnici uglavnom imaju koristi, ali ovde smo prikazali širok spektar problema koje ova funkcija može imati kada se problemi sa privatnošću i bezbednošći ne razmotre pažljivo“, zaključili su istraživači.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Farmakokriminal na internetu: Facebook, X i Instagram preplavljeni oglasima za kopije poznatih lekova

Hiljade lažnih onlajn apoteka koje prodaju kopije lekova širom sveta, uključujući i kopije popularnog Ozempica, leka za lečenje dijabetesa tipa ... Dalje