'Požar' na Bliskom istoku: Kompjuterski virus Flame, novo oružje sajber špijunaže
Vesti, 29.05.2012, 10:28 AM

Stručnjaci Kaspersky Laba otkrili su novi malver nazvan Flame (Plamen) koji se koristi u hakerskim napadima sa ciljem prikupljanja poverljivih podataka, za koji stručnjaci kažu da je možda najsofisticiranije sajber oružje sa kojim su se do sada susreli. Najveći broj infekcija računara malverom Flame je zabeležen u Iranu (198), zatim u Izraelu i Palestini (98), Sudanu (32), Libanonu (18), Saudisjkoj Arabiji (10) i Egiptu (5).
Iako Kaspersky nije identifikovao organizacije koje su meta malvera, jasno je da se on širi za sada isključivo u zemljama Bliskog istoka. U kompaniji veruju da napade finansira neka država, ali za sada nisu sigurni odakle je došao malver.
Prve analize Kaspersky Laboratorije ukazuju da kreatori malvera Flame tragaju za bilo kojom vrstom obaveštajnih podataka kao što su emailovi, dokumenti i poruke. Kada zarazi računar, Flame snima audio razgovore, snimke ekrana, beleži aktivnosti na tastaturi itd. Svi prikupljeni podaci se šalju serverima za komandu i kontrolu malvera.
“Nismo videli bilo kakve specifične znake koji bi upućivali na određenu metu kao što je energetska industrija, što je razlog da verujemo da je malver alat za napade dizajniran za potrebe sajber špijunaže,” kaže Aleksanar Gostev iz Kaspersky Laba. To ne znači da ovaj malver ne bi mogao biti iskorišćen u napadima na SCADA uređaje, ISC, infrastrukuru itd.
Sistemi koje je zarazio Flame pripadaju kompanijama, akademskim i vladinim institucijama, ali i pojedinicima.
Kaspersky Lab je slučaj malvera Flame preuzeo kada je Međunarodna unija za telekomunikacije zatražila pomoć proizvođača antivirusa u identifikovanju malvera koji briše podatke širom Bliskog istoka. Dok su stručnjaci Kaspersky Laba tragali za kodom nazvanim Wiper otkrili su novi malver Worm.Win32.Flame. U Kaspersky Labu kažu da je prvi slučaj infekcije ovim malverom zabeležen u avgustu 2010. godine, ali stručnjaci kompanije smatraju da je virus bio aktivan i pre pre toga.
Za razliku od drugih malvera, koji su najčešće mali i pisani tako da se lako sakriju na zaraženom računaru, Flame ima skoro 20MB što analizu malvera dodatno otežava. Razlog zašto je Flame tako veliki je taj što uključuje mnogo različitih biblioteka i Lua virtuelnu mašinu.
Flame ima nešto zajedničko sa malverima Stuxnet i Duqu, ali u Kaspersky Labu kažu da ovaj malver nije razvila ista grupa autora koja je odgovorna za razvoj Stuxneta odnosno Duqu malvera. Ima naznaka da su autori malvera Flame imali pristup tehnologiji korišćenoj u projektu Stuxnet. Ali oni su mogli koristiti i javno dostupne informacije o Stuxnetu koje su im mogle biti od pomoći prilikom razvoja Flame-a.
Podsećanja radi, Stuxnet je kompjuterski crv razvijen za napad na Siemens-ove kontrolne SCADA sisteme kojim je izvršen napad na iransku nuklearnu infrastrukturu 2010. godine. Duqu, koji je otkriven u septembru prošle godine i koga su stručnjaci često dovodili u vezu sa Stuxnetom, imao je drugačiju misiju od svog prethodnika - umesto nanošenja štete industrijskim kontrolnim sistemima njegov zadatak je bio krađa podataka koji su u vezi tih sistema.
Više tehničkih detalja o malveru Flame možete pronaći na blogu Kaspersky Laba.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade