Posle glasina o napadu, tajvanski proizvođač računara MSI potvrdio da je pretrpeo napad ransomwarea
Vesti, 10.04.2023, 09:00 AM
Tajvanski proizvođač računara i hardvera MSI (Micro-Star International) potvrdio je da je kompanija pretrpela sajber napad.
U dokumentu koji je podnet tajvanskoj berzi, MSI je otkrio da su neki od njegovih sisrema pogođeni sajber napadom. Kompanija je rekla da je „odmah“ reagovala na incident i pokrenula mehanizam odbrane bezbednosti informacija i procedure oporavka nakon što je otkrila „anomalije na mreži“. Takođe je saopšteno da su o napadu obaveštene nadležne institucije.
Međutim, MSI nije otkrio nikakve detalje o tome kada se napad dogodio i da li su napadači ukrali bilo kakve informacije u vlasništvu kompanije, uključujući podatke o korisnicima i izvorni kod.
„Trenutno su pogođeni sistemi postepeno nastavili sa normalnim radom, bez značajnog uticaja na finansijsko poslovanje“, navodi kompanija u kratkom saopštenju.
MSI je pozvao korisnike da ažuriranja firmwarea/BIOS-a preuzimaju samo sa njihovog zvaničnog veb sajta i da se uzdrže od preuzimanja iz drugih izvora.
Ovo saopštenje MSI usledilo je nakon što je nova ransomware banda poznata kao Money Message dodala kompaniju na listu svojih žrtava. Početkom prošle nedelje, grupa Money Message je objavila da se infiltrirala u neke od sistema MSI, i zapretila da će objaviti ukradene fajlove ako MSI odbije da plati otkupninu od 4 miliona dolara. Navodno su napadači ukrali 1,5 TB podataka sa mreže Micro-Stara.
Za sada su napadači objavili na svom sajtu samo skrinšotove onoga što su opisali kao baze podataka za planiranje resursa kompanije i fajlova koji sadrže izvorni kod softvera, privatne ključeve i BIOS firmware.
„Grupa koristi tehniku dvostruke iznude za svoje žrtve, što uključuje eksfiltraciju podataka žrtve pre nego što ih šifruje“, navodi se u analizi firme Cyble objavljenoj prošle nedelje. Grupa postavlja ukradene podatke na svoj namenski sajt ako žrtve odbiju da plate otkupninu.
Pre mesec dana još jedan tajvanski proizvođač računara, kompanija Acer, potvrdila je da je pretrpela sajber napad koji je rezultirao krađom 160 GB poverljivih podataka. Podaci su ponuđeni na prodaju 6. marta 2023. na sada nepostojećem BreachForumsu.
Naslovna fotografija: Alireza Khatami / Unsplash
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade