''Policijski virus'' Reveton i dalje napada

Vesti, 29.05.2013, 08:55 AM

''Policijski virus'' Reveton i dalje napada

“Policijski virus” Reveton ne odustaje od infekcija računara uprkos tome što je u februaru ove godine uhapšena grupa osumnjičena da je koristila ovaj malver za napade na veliki broj korisnika računara.

Kada je španska policija početkom godine uhapsila odgovorne za distribuciju malvera Reveton, pretpostavljalo se da je ozloglašenom “policijskom virusu” zadat težak udarac. Hapšenjem ruskog državljanina, za koga se verovalo da je “mozak operacije” i koji je uhapšen u decembru prošle godine i još deset njegovih pomagača, šestorice Rusa, dva Gruzijca i dva Ukrajinca, demontirana je mreža koja je odgovorna za ucenjivanje stotina hiljada korisnika zaraženih računara.

Taktika Reveton-a je da ubedi korisnika zaraženog računara da je počinio neko krivično delo iz oblasti kompjuterskog kriminala i da mora da plati kaznu policiji zemlje čiji je stanovnik.

Napadnuti računar postaje neupotrebljiv jer korisnik ne može da pristupi svojim fajlovima. Korisnik koji se odluči da plati otkup to može učiniti preko PaySafeCard ili Ukash servisa.

Plaćanje je slabost malvera kao što je Reveton, koji zavise od ucene korisnika zaraženih računara koji treba da pošalju novac kriminalcima da bi povratili kontrolu nad računarom. Grupa koja je uhapšena u februaru koristila je za pranje novca vaučere pomenutih servisa, koji su pretvarani u novac koji bi potom bio poslat vođi grupe. Na taj način je, prema proceni policije, grupa godišnje zarađivala milion evra.

Iako se očekivalo povlačenje Reveton-a, najnoviji podaci Panda Labs-a (pdf) pokazuju da je učestalost napada ovim malverom bila nepromenjena u decembru, kada se dogodilo prvo hapšenje, a da je u sledećim mesecima učestalost napada dodatno porasla, pa je u februaru PandaLabs zabeležila tri puta više napada nego u decembru.

Objašnjenje koje su ponudili stručnjaci je da Reveton koristi nekoliko kriminalnih grupa, o čemu svedoče i varijacije taktika napada, počev od enkripcije fajlova na zaraženom računaru do razlika u prozoru sa upozorenjem koje navodno dolazi od policije.

Iako nema dokaza za to, u PandaLabs-u veruju da hapšenje jedne kriminalne grupe samo oslobađa prostor za konkurenciju, koja onda preuzima njenu teritoriju. Stručnjaci kažu da ima dokaza da se malver Reveton još uvek razvija.

Nedavna analiza Microsoft-a je otkrila da je Reveton-u dodat modul koji koristi keylogging kao rezervnu taktiku za slučaj da žrtva odbije da plati otkup.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje