Policija pretresla kancelarije proizvođača čuvenog špijunskog softvera FinSpy
Vesti, 15.10.2020, 11:00 AM

Nemačka policija izvršila je pretres kancelarija nemačke kompanije FinFisher, sa sedištem u Minhenu, koja prodaje čuveni komercijalni softver za nadzor „FinSpy“, zbog sumnje da je softver ilegalno izvozila bez potrebnog odobrenja.
U akciji koja je trajala od 6. do 8. oktobra istražitelji iz nemačkog Carinskog istražnog biroa (ZKA), po nalogu minhenskog javnog tužilaštva, pretresli su ukupno 15 objekata u Minhenu, uključujući poslovne prostore FinFisher GmbH i privatne stanove direktora. Pretresa je bilo i u Rumuniji, gde je policija upala u kancelarije dva poslovna partnera FinFishera.
Za one koji ne znaju, FinSpy je izuzetno moćan špijunski softver koji se prodaje vladama širom sveta kao legalno sredstvo za nadzor, ali ovaj softver takođe kupuju i koriste represivni režimi za špijuniranje aktivista, političkih neistomišljenika i novinara. FinSpy kupuju policije i obaveštajne agencije, a među kupcima je i nemačka savezna policija.
Ozloglašeni FinSpy može se koristiti za nadzor na desktop i mobilnim operativnim sistemima, uključujući Android, iOS, Windows, macOS i Linux. On pruža mogućnost tajnog uključivanja veb kamere i mikrofona na uređaju, snima sve što praćene osobe kucaju na tastaturi, presreće pozive i izvlači osetljive podatke.
Međutim, prema izveštaju BR (Bayerischer Rundfunk) i NDR (Norddeutscher Rundfunk), firma je navodno ilegalno izvozila FinSpy u druge zemlje bez izvozne dozvole koju je morala da izda savezna vlada.
Minhensko javno tužilaštvo sada istražuje da li je prekršen Zakon o spoljnoj trgovini i kakva su ulogu u tome odigrali direktori i zaposleni u FinFisher GmbH i još najmanje dve firme.
Pretresi su deo istrage koja je započeta prošle godine nakon krivične prijave koju su u julu 2019. podneli Društvo za slobodu, Netzpolitik, Reporteri bez granica i Evropski centar za ustavna i ljudska prava protiv direktora FinFisher GmbH. Potpisnici krivične prijave su tvrdili da je softver FinFishera instaliran na uređajima aktivista, političkih neistomišljenika i običnih građana u zemljama sa represivnim režimima, iako je FinFisheru zabranjeno da prodaje svoj softver u ovim zemljama.
FinFisher je negirao optužbe i tužio Netzpolitik, posle čega je tekst koji je Netzpolitik objavio o ovome uklonjen. Međutim, krivična prijava protiv FinFishera nije povučena.
Pretresi su izvršeni kako bi se prikupili dokazi u vezi sa tvrdnjama iznetim u krivičnoj prijavi, reklo je minhensko javno tužilaštvo.
2015. godine, uvedena je obaveza podnošenja zahteva za dozvolu za izvoz FinSpy u zemlje koje nisu članice EU, ali iako savezna vlada nije izdala nijednu izvoznu dozvolu, softver je pronađen na turskom veb sajtu 2017. godine gde je postavljen da bi špijunirao članove opozicije a korišćen je i u Egiptu za špijuniranje nevladinih organizacija. To ukazuje da je kompanija ilegalno izvozila softver FinSpy uprkos postojećoj proceduri obaveznog podnošenja zahteva za dozvolu.
Nemačka novinska agencija Tagesschau, koja je prva izvestila o pretresima, tvrdi da je FinFisher koristio “satelitske firme u drugim zemljama da bi izbegao stroga nemačka ograničenja izvoza softvera za nadzor”.
Većina antivirusnih programa detektuje proizvode kompanije FinFisher kao malver.

Izdvojeno
U Chrome Web prodavnici otkrivene opasne ekstenzije, ugroženo 1,7 miliona korisnika

Istraživači iz Koi Security otkrili su dvanaest ekstenzija sa ukupno 1,7 miliona preuzimanja, koje mogu da prate aktivnost korisnika, kradu podatke ... Dalje
Hunters International: Kraj ransomware bande ili početak nove prevare?
.jpg)
Ransomware grupa Hunters International tvrdi da je stavila tačku na svoje delovanje i da će svim svojim žrtvama ponuditi besplatni softver za deši... Dalje
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Pratite nas
Nagrade