Pazite šta skenirate: Broj prevara sa QR kodovima sve veći
Vesti, 13.11.2023, 10:00 AM
Hakeri koriste QR kodove da ukradu vredne podatke i novac. Stručnjaci kažu da je još uvek teško otkriti i ublažiti pretnje koje se šire ovom metodom.
Takozvani “quishing” (fišing napadi zasnovani na QR kodu) često se preklapaju sa standardnim fišing taktikama. Žrtva dobija imejl od navodno pouzdanog pošiljaoca koji je poziva da skenira ugrađeni QR kod, upozoravajući na posledice ako primalac imejla ne odgovori na zahtev.
Quishing imejlovi često imitiraju imejlove stvarnih kompanija ili banaka. U nekim slučajevima, čak i nema potrebe za tim - napadači su možda već kompromitovali imejl nalog kompanije, što im omogućava da šalju poruke sa legitimnog domena.
Analiza incidenata sa klijentima koju je sprovela kompanija ReliaQuest otkrila je porast broja slučajeva ovih napada od 51% u septembru 2023. godine, što je značajno povećanje u odnosu na godišnji prosek.
Kompanija za sajber bezbednost kaže da porast broja prevara sa QR kodom može biti povezan sa sve većim brojem pametnih telefona opremljenih ugrađenim skenerima QR kodova ili besplatnim aplikacijama za skeniranje. Korisnici često skeniraju kodove ne uzimajući u obzir njihovu legitimnost, što problem čini još većim.
Najpopularniji scenario quishing napada u poslednjih 12 meseci bio je resetovanje lozinke ili omogućavanje Microsoftove dvofaktorske autentifikacije (2FA). Taj scenario se dešavao u 56% quishing imejl poruka.
U ovim imejlovima lažiraju se Microsoft bezbednosna obaveštenja. U imejlovima je PNG ili PDF fajl, a od korisnika se traži da skeniraju QR kod. Ako bi korisnik pratio uputstva iz imejla, bio bi preusmeren na fišing stranicu dizajniranu da ukrade njegove kredencijale.
Stranice za onlajn bankarstvo su korišćene za prevaru žrtava u 18% fišing napada. QR kodovi su preusmeravali posetioce na lažne veb sajtove, gde su posetioci bili podstaknuti da unesu svoje lične bankarske kredencijale.
U 12% incidenata, napadači su sakrili QR kod u PDF ili JPEG fajlu koji je bio u imejlu. Napadači pokušavaju da izbegnu filtere e-pošte tako što šalju poruke sa bezazlenim sadržajem ili prazne poruke jer ovi filteri prvenstveno ispituju elemente na koje se može kliknuti.
Iako je fišing sa QR kodom još uvek relativno nov metod napada, očekuje se da će postati složeniji i rasprostranjeniji jer se ovakav napad teško otkriva.
Da biste se zaštitili od ovakvih napada, ne skenirajte QR kodove koje dobijete od nepoznatih ljudi, a čak i ako je poruka od nekoga koga poznajete, prvo proverite da li vam je ta osoba zaista poslala kod pre nego što uradite bilo šta. Ako poruka dolazi od državne institucije, pozovite ih ili im pošaljite imejl da biste se uverili da je imejl legitiman. Neki antivirusni programi dolaze sa funkcijom skeniranja QR kodova - to će vas sprečiti da preuzmete zlonamerni softver. Nemojte unositi nikakve lične podatke ili druge osetljive informacije na veb sajtove koji su vam nepoznati.
Foto: Pixabay / Pexels
Izdvojeno
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Pratite nas
Nagrade