Otkriveno: CIA stoji iza deceniju duge hakerske kampanje protiv Kine
Vesti, 05.03.2020, 04:00 AM
Sajber-rat između Sjedinjenih Država i Kine nije ništa novo. Obično je Kina ta koja snosi svu krivicu, ali u najnovijoj epizodi ovog sukoba krivac je u SAD - tačnije, krivac je CIA (Centralna obaveštajna agencija) koja je optužena za hakovanje kritične infrastrukture u Kini.
APT-C-39 je hakerska grupa koja diskretno radi za CIA. Prema istraživanjima poznate kineske firme Qihoo 360, ova grupa je odgovorna je za sajber-napade protiv Kine koji su počeli u septembru 2008. i trajali sve do juna 2019. godine.
Grupa je napadala naučnoistraživačke institucije, vazduhoplovne, naftne i internet kompanije, a većina ciljeva nalazi se u Pekingu, Zejiangu i Guangdongu.
Prema istraživačima, Džošua Adam Šult koji je nekada radio kao inženjer softvera u CIA bio je mastermajnd ove operacije, čovek koji je odgovoran za dizajn, razvoj i proizvodnju „sajber-oružja“, uglavnom onog koje se spominje u procurelim dokumentima američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) i CIA.
Šult je bio zaposlen u Direktoratu za nauku i tehnologiju (DS&T) u Nacionalnoj tajnoj službi (NCS) CIA u vreme kada su mete bile kineske kompanije i institucije.
Istraživači kažu da su tokom svih ovih godina američki hakeri prikupljali poverljive poslovne informacije ne samo o Kini, već i o mnogim drugim zemljama sveta.
Štaviše, istraživači su primetili da je, ciljajući na vazduhoplovne i naučnoistraživačke institucije, grupa napadala programere koji su bili uključeni u projekte vezane za informacionu tehnologiju za civilno vazduhoplovstvo. To čak ne isključuje mogućnost da je sada CIA u stanju da prati globalni status letova u realnom vremenu, informacije o putnicima i druge informacije.
Tvrdnje kineske kompanije zasnovane su na dokazanoj vezi između alata, taktike i postupaka koje je koristila hakerska grupa nazvana APT-C-39 protiv kineske industrije i „Vault 7“ hakerskih alata koje je razvila CIA.
Kolekcija alata za hakovanje Vault 7 procurila je u javnost 2017. godine na web sajtu Wikileaks, koji ju je dobio od Šulta, koji se trenutno suočava sa optužbama za odavanje tajnih informacija.
Prema rečima kineskih istraživača, alate koje je razvila CIA, poput Fluxwire i Grasshopper, grupa APT-C-39 koristila je protiv kineskih ciljeva godinama pre nego što su procurili.
Qihoo 360 takođe tvrdi da je hakerska grupa takođe koristila neke alate, kao što je WISTFULTOOL, koji je razvila i koristila u svojim hakerskim kampanjama NSA, uključujući i napad na veliku kinesku internet kompaniju 2011. godine.
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade