Neutralizovan najsofisticiraniji ruski malver za sajber špijunažu
Vesti, 11.05.2023, 11:00 AM
Američki FBI je objavio da je upao u rusku špijunsku hakersku mrežu koju je agencija pratila više od dve decenije. Ova ruska špijunska operacija rezultirala je krađom na hiljade poverljivih dokumenata iz stotina kompjuterskih sistema u najmanje 50 zemalja.
Zvaničnici FBI su rekli da je ozloglašena špijunska mreža koja je godinama prepoznatljiva po nazivu Turla (ali i po nazivima Iron Hunter, Secret Blizzard, SUMMIT, Uroburos, Venomous Bear i Waterbug), direktno povezana sa jedinicom Centra 16 Federalne službe bezbednosti Ruske Federacije (FSB).
Reč je o jednom od najsofisticiranijih hakerskih timova koji je dve decenije koristio malver Snake za sprovođenje sajber špijunaže.
Snake se smatra najsofisticiranijim alatom za sajber špijunažu koji je dizajniran za dugoročno prikupljanje obaveštajnih podataka o ciljevima visokog prioriteta, omogućavajući onima koji upravljaju njime da stvore P2P (peer-to-peer) mrežu kompromitovanih sistema širom sveta.
Koristeći desetine različitih verzija ovog malvera, Turla je stvorila globalnu mrežu zaraženih računara, sa kojih su bez znanja žrtava, eksfiltrirani ukradeni dokumenti. Prve verzije malvera razvijene su početkom 2004. godine.
Napadi Turle uglavnom su usmereni protiv entiteta u Evropi, Zajednici nezavisnih država, zemalja povezanih sa NATO-om, ali i protiv novinara i drugih meta koje su od interesa za Rusku Federaciju.
Operacija Meduza koju je izveo FBI pokušaj je neutralizacije ove špijunske mreže. FBI je napravio sopstveni alat pod nazivom Persej koji je na kompromitovanim računarima uspeo da neutrališe malver Snake instrukcijama za samouništenje koje su dovele do toga da Snake prepiše sve svoje vitalne komponente. FBI je dobio sudski nalog za daljinski pristup zaraženim računarima.
Malveri kao što je Snake su izuzetno otporni prema pokušajima da se uklone sa zaraženih računara, ako uopšte budu primećeni.
U jednom slučaju o kome je govorio FBI, malver je ostao neotkriven nekoliko godina i pronađen je “čistom srećom”.
Rusija još uvek nije komentarisala sabotažu FBI, ali u ovakvim situacijama njeni zvaničnici uobičajeno poriču bilo kakvu umešanost u sajber špijunažu.
Foto: Kevin Bosc / Unsplash
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade