Nekada ozloglašeni, pa zaboravljeni hakerski alat Blackhole se ponovo koristi u napadima
Vesti, 20.11.2015, 00:30 AM
2013. godine exploit alat Blackhole je bio jedna od najopasnijih pretnji na internetu, koja je bila odgovorna za infekciju miliona računara i punjenje džepova sajber kriminalaca koji su, prema nekim procenama, od ovog alata zaradili više od 2 miliona dolara.
U oktobru te godine ruske vlasti su uhapsile hakera koji je na internetu koristio nadimak Paunch, kao i 12 drugih osoba osumnjičenih da su bili njegovi saradnici.
Ubrzo posle hapšenja izvorni kod Black Hole alata je procureo na internetu, posle čega je zabeležena njegova povećana upotreba, ali ne zadugo. S obzirom da je izvorni kod alata bio dostupan, proizvođači antivirusa mogli su da zaustave njegove aktivnosti.
Kako više nije bilo nikog ko bi razvijao kod exploit alata, sajber kriminalci su polako odustajali od njega i okretali se drugim alatima kao što su Magnitude, Angler, Neutrino i Nuclear.
Zato je veliko iznenađenje otkriće istraživača iz kompanije Malwarebytes da se Blackhole ponovo koristi u drive-by napadima sa kompromitovanih sajtova.
Istraživači su primetili Java i PDF exploite koje nisu videli godinama. Analizirajući napad, bili su iznenađeni kada su shvatili da je u pitanju čuveni Blackhole.
U drive-by download napadima koje su u Malwarebytes primetili koristi se originalni Blackhole, pa čak i stari PDF i Java exploiti. Jedina razlika je maliciozni payload koji je novi i koji ima malu stopu detekcije na VirusTotalu.
Iako se koriste stari exploiti, istraživači kažu da verovatno još uvek ima ranjivih računara koji mogu biti kompromitovani.
Pored toga, autor ovog izdanja Blackhole alata koristi nove stranice na koje se preusmeravaju korisnici, tako da je moguće da će biti još novina u budućnosti.
Za sada nije jasno zašto se stari exploit alat koristi u napadima kada stopa infekcije ne može biti naročito velika, s obzirom da se koriste zastareli exploiti.
Prepostavka istraživača je da s obzirom da je izvorni kod javan, reč je o besplatnoj platformi koja može biti nadograđena i ažurirana.
Izdvojeno
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Pratite nas
Nagrade