Napadi bankarskog trojanca Tinba 2.0 na ruske banke
Vesti, 05.11.2015, 01:00 AM

Istraživači Dell SecureWorks upozorili su da su u toku napadi bankarskog trojanca Tinba, poznatog i po imenu Tiny Banker koje je dobio zbog male veličine koda, na nekoliko velikih ruskih banaka i provajdera platnih usluga. Konfiguracioni fajlovi za malver pokazuju da je jedna od meta malvera Tinba jedna od najvećih banaka u Evropi, kao i da su među žrtvama dva u Rusiji veoma popularna provajdera platnih servisa.
Mnogi sajber kriminalci koji stoje iza najpoznatijih bankarskih trojanaca i drugih malvera koji donose novac, su iz Rusije, Ukrajine i drugih istočnoevropskih zemalja. To je razlog zbog čega tek nekolicina bankarskih trojanaca i drugih familija malvera inficira računare ruskih korisnika. Nekada su pojedini trojanci vršili automatsku proveru podešavanja za jezik i tastaturu računara, tako da ako bi malver utvrdio da je glavni jezik ruski a tastatura ćirilična, on bi automatski prestao sa radom ili se čak deinstalirao.
Jedan od razloga zbog kojih korisnici u Rusiji nisu često mete napada malvera je taj što sajber kriminalci koji su uglavnom iz Rusije ili okolnih zemalja ne žele da se zamere lokalnim vlastima.
Grupa koja se nije pridržavala ovog nepisanog pravila je grupa koja je odgovorna za napade bankarskog trojanca Carberp na ruske banke 2013. godine, što je dovelo do hapšenja nekoliko članova grupe i 28-ogodišnjeg Rusa, koji je označen vođa grupe. Hapšenje je bilo rezultat zajedničke akcije Službe bezbednosti Ukrajine i ruske Federalne službe bezbednosti. Tada je procenjeno da je grupa Carberp ukrala 250 miliona dolara od ukrajinskih i ruskih banaka.
Aktuelna kampanja malvera Tinba, na koju su upozorili istraživači iz Dell SecureWorks, usmerena je samo na ruske banke i provajdere platnih servisa, što je atipično s obzirom na pomenutu praksu sajber kriminalaca da izbegavaju ovaj region. Međutim, ovog puta, prema podacima Dell SecureWorks 34,5% svih infekcija malverom Tinba 2.0 su u Rusiji.
Tinba je poznati bankarski trojanac koji je aktivan već nekoliko godina. Najveći broj infekcija ovim malverom do sada je zabeležen u Japanu, Evropi i Severnoj Americi.
Postoje dve verzije ovog trojanca. Tinba 1.0 je prva verzija malvera čiji je izvorni kod procureo u julu prošle godine posle čega su mnoge kriminalne grupe prestale da ga koriste. Prvu verziju malvera Tinba još uvek koristi nekoliko kriminalnih grupa, ali ona ni blizu nije popularna koliko je popularna novija verzija malvera koja se pojavila ubrzo pošto je procureo kod Tinba 1.0.
Tinba 2.0 se prodaje na crnom tržištu kao botnet alat, koji omogućava svakom ko ga kupi da postavi sopstveni C&C server, konfiguriše različite bezbednosne i autentifikacione metode da bi se izbegla detekcija malvera, i da odabere način rada trojanca tako da on može da napada određene ciljeve.
Veruje se da su i Tinba 1.0 i Tinba 2.0 delo autora iz Istočne Evrope.
Računari većine žrtava su inficirani putem spam emailova i exploit alata kao što su Angler, Neutrino i Nuclear. Na inficiranim računarima, Tinba snima finansijske traksakcije i informacije o tome šalje svom C&C serveru tako da ih kriminalci mogu koristiti da bi obavili transakcije sa računa žrtava.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade